Szanyi Miklós, Szunomár Ágnes, Török Ádám (szerk.)

Trendek és töréspontok III.

A felzárkózás alternatívái


Az energiaköltség és a gazdasági hozzáadott érték összefüggései

Az energiarendszer átalakításának igénye mint az európai versenyképesség hosszú távú biztosításának kiemelt területe nem új keletű, már jóval korábban megjelent az európai közgondolkodásban. Az európai versenyképesség és az energiaszektor összefüggésének elemzése nagy teret kapott a 2010-es évtized közepén, a gazdasági válságot követő kilábalás időszakában. Az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatósága (DG ECFIN) 2014. januári közgazdasági tanulmánya (European Commission, 2014) az európai versenyképességet veti össze más, meghatározó régiók versenyhelyzetével az energiaköltségek szempontjából. Az ECFIN-riport az egységnyi energiaköltség (Real Unit Energy Cost, RUEC)1 segítségével hasonlította össze az Európai Unió és globális versenytársai versenyképességét. A dokumentum szerint az energiaár kulcs-versenyképességi tényező a globális versenyben, de az egyes gazdasági centrumok eltérő hozzáadottérték-előállítási szerkezete jelentős mértékben képes csökkenteni az energiaköltségek abszolút hatását. Az EU RUEC-mutatója a vizsgált, 1995 és 2011 közötti időszakban folyamatosan nőtt, de ugyanez a tendencia a világ többi nagy gazdaságában is megfigyelhető. Az energiaköltségek egyre nagyobb mértékben befolyásolják a feldolgozóipar hozzáadott értékét globális szinten: az összes vizsgált ország esetében az energiaköltségek arányosan nagyobb mértékben nőttek, mint a hozzáadott érték. A vizsgált gazdaságok közül Japán és az EU szembesült a legmagasabb reál-energiaárakkal, amit azonban ellensúlyozott a feldolgozóipar jobb energiaintenzitása az amerikai és a kínai gazdaság adataival összevetve. A drága energia az erőforráshiánytól szenvedő európai és japán gazdaságban már az 1990-es években megindított egy adaptációs folyamatot, amellyel ezek a gazdaságok képesek voltak ellensúlyozni a kedvezőtlen árhatásokat.

Trendek és töréspontok III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 811 9


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A Magyar Tudományos Akadémia vezetése 2017-ben határozta el, hogy újjáalakítja a Világgazdasági Tudományos Tanácsot (a továbbiakban VTT), a még mindig létező, bár átnevezett és kutatóközponti keretek közé átemelt Világgazdasági Intézet bázisán. Ezt a döntést az a felismerés alapozta meg, hogy a gazdaságpolitikának a megváltozott politikai és gazdasági környezetben is szüksége van hosszabb távú elemzésekre, illetve szilárd szakmai alapon álló szakpolitikai tanácsokra. A VTT a szakpolitikai kérdésekhez is a tudományos megalapozottság igényével kíván hozzászólni, tehát tudományosan feldolgozható, elemezhető témákat tűz a napirendjére, évente négy alkalommal. A VTT felkért szakértő közönsége a tudósokon kívül felöleli a gazdaságpolitika és az üzleti szféra képviselőit is. Ez a vegyes összetétel pedig biztosítja, hogy az előadások és viták gyakorlati szempontokat is felvethessenek.

Jelen kötetünk a Tanács harmadik – 2021-es – évadában megvitatott világgazdasági elemzéseket tartalmazza, olyan témákkal, mint a kelet-közép-európai fejlődési út történeti dimenziói, a mexikói gazdaság jövőbeli kilátásai, Európa lehetőségei az emissziócsökkentés területén, valamint a kockázati tőke gazdaságfejlesztő hatása Kelet-Közép-Európában. Az előadások hátteréül szolgáló vitaanyagok mellett a felkért hozzászólók rövidebb terjedelmű észrevételei is közlésre kerülnek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szanyi-szunomar-torok-trendek-es-torespontok-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave