Szanyi Miklós, Szunomár Ágnes, Török Ádám (szerk.)

Trendek és töréspontok III.

A felzárkózás alternatívái


Dekarbonizáció az EU energiapolitikájában a 2010-es évtized végéig

Az EU 2009-ben elfogadott harmadik energiacsomagja a versenyképességet, illetve annak fenntartását egy háromelemű célrendszer részének tekintette – a másik két prioritás, a fenntarthatóság és az ellátásbiztonság javítása mellett. Ebben a keretben a versenyképesség és a fenntarthatóság fogalma még sokszor ellentmond egymásnak. Az új, még kiforratlan és drága megújuló technológiák a versenyképességet korlátozó problémaforrásként jelentek meg, a megújulók elterjesztésére irányuló európai programokat számos kritika érte (Kanellakis et al., 2013). Talán az egyik legmarkánsabb kritikát Helm (2014) fogalmazta meg, aki szerint a független pillérekként működő versenyképességi célok és környezetvédelmi intézkedések összehangolatlansága miatt az európai energiapolitika „a semmibe tart”. Helm a rövid távú célok előtérbe kerülését, a kisszámú, drága termelési technológiára való koncentrálást, a szén-dioxid-fogyasztás csökkentése helyett a szén-dioxid-termelés középpontba állítását tartotta az európai energiapolitika legfőbb problémáinak. Véleménye szerint ez a program felhajtja az árakat, rombolja a versenyképességet, ráadásul a klímaváltozás elleni küzdelemben is minimális a hatása. Javaslatai között szerepel az európai szabályozási keretek egyszerűsítése, a hiteles szén-dioxid-árak kialakítása az EU-határokon történő árkiigazítással (border adjustment) együtt, az európai kapacitáspiacok megteremtése, a szénről gázra való átmenet elősegítése és a támogatásoknak a jövőbeni, nem pedig a jelenlegi megújuló energiaforrásokra való összpontosítása.1

Trendek és töréspontok III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 811 9


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A Magyar Tudományos Akadémia vezetése 2017-ben határozta el, hogy újjáalakítja a Világgazdasági Tudományos Tanácsot (a továbbiakban VTT), a még mindig létező, bár átnevezett és kutatóközponti keretek közé átemelt Világgazdasági Intézet bázisán. Ezt a döntést az a felismerés alapozta meg, hogy a gazdaságpolitikának a megváltozott politikai és gazdasági környezetben is szüksége van hosszabb távú elemzésekre, illetve szilárd szakmai alapon álló szakpolitikai tanácsokra. A VTT a szakpolitikai kérdésekhez is a tudományos megalapozottság igényével kíván hozzászólni, tehát tudományosan feldolgozható, elemezhető témákat tűz a napirendjére, évente négy alkalommal. A VTT felkért szakértő közönsége a tudósokon kívül felöleli a gazdaságpolitika és az üzleti szféra képviselőit is. Ez a vegyes összetétel pedig biztosítja, hogy az előadások és viták gyakorlati szempontokat is felvethessenek.

Jelen kötetünk a Tanács harmadik – 2021-es – évadában megvitatott világgazdasági elemzéseket tartalmazza, olyan témákkal, mint a kelet-közép-európai fejlődési út történeti dimenziói, a mexikói gazdaság jövőbeli kilátásai, Európa lehetőségei az emissziócsökkentés területén, valamint a kockázati tőke gazdaságfejlesztő hatása Kelet-Közép-Európában. Az előadások hátteréül szolgáló vitaanyagok mellett a felkért hozzászólók rövidebb terjedelmű észrevételei is közlésre kerülnek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szanyi-szunomar-torok-trendek-es-torespontok-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave