Szanyi Miklós, Szunomár Ágnes, Török Ádám (szerk.)

Trendek és töréspontok III.

A felzárkózás alternatívái


A kockázati tőke által fejlesztett ágazatok

A kockázatitőke-befektetők elsősorban három ágazat, az ICT, a fogyasztási cikk és a biotechnológia/egészségipar fejlesztését segítették elő a kelet-közép-európai térségben. Az infokommunikációs szektor kiemelt szerepe már a vizsgált időszak kezdetén is érvényesült, ugyanis már 2016-ban is ebbe az ágazatba áramlott a befektetett tőke több, mint 20 százaléka. 2020-ban e terület súlya a befektetések értékéből még tovább nőtt, meghaladva az adott évi régiós tőkebefektetések 40 százalékát. A fogyasztási cikkek előállítására és az itteni szolgáltatások nyújtásának fejlesztésére fordított tőke súlya ugyanakkor a kezdeti közel 25 százalékról egy átmeneti, jelentős megugrást követően 10 százalékra esett vissza, azaz e terület vonzereje a térség befektetőinek szemében időközben csökkent. A harmadik legfontosabb terület, a biotechnológia és az egészségipar súlya némi ingadozás után közel 15 százalékos szinten maradt. A preferált ágazatoknál – a befektetések ágazati megoszlását tekintve – a régióbeli arányok nem térnek el lényegesen az európai kontinens kockázati tőkéseinek preferenciáitól, különbség inkább csak az ágazatok egymáshoz képesti súlyában van. Így például 2020-ban az ICT-ágazat régióbeli részesedése valamivel kisebb, a fogyasztási cikkek részesedése pedig kissé magasabb volt. A kelet-közép-európai régióban 2016 és 2020 között évente befektetett kockázati tőke ágazati megoszlását a 7. táblázat mutatja be.

Trendek és töréspontok III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 811 9


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A Magyar Tudományos Akadémia vezetése 2017-ben határozta el, hogy újjáalakítja a Világgazdasági Tudományos Tanácsot (a továbbiakban VTT), a még mindig létező, bár átnevezett és kutatóközponti keretek közé átemelt Világgazdasági Intézet bázisán. Ezt a döntést az a felismerés alapozta meg, hogy a gazdaságpolitikának a megváltozott politikai és gazdasági környezetben is szüksége van hosszabb távú elemzésekre, illetve szilárd szakmai alapon álló szakpolitikai tanácsokra. A VTT a szakpolitikai kérdésekhez is a tudományos megalapozottság igényével kíván hozzászólni, tehát tudományosan feldolgozható, elemezhető témákat tűz a napirendjére, évente négy alkalommal. A VTT felkért szakértő közönsége a tudósokon kívül felöleli a gazdaságpolitika és az üzleti szféra képviselőit is. Ez a vegyes összetétel pedig biztosítja, hogy az előadások és viták gyakorlati szempontokat is felvethessenek.

Jelen kötetünk a Tanács harmadik – 2021-es – évadában megvitatott világgazdasági elemzéseket tartalmazza, olyan témákkal, mint a kelet-közép-európai fejlődési út történeti dimenziói, a mexikói gazdaság jövőbeli kilátásai, Európa lehetőségei az emissziócsökkentés területén, valamint a kockázati tőke gazdaságfejlesztő hatása Kelet-Közép-Európában. Az előadások hátteréül szolgáló vitaanyagok mellett a felkért hozzászólók rövidebb terjedelmű észrevételei is közlésre kerülnek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szanyi-szunomar-torok-trendek-es-torespontok-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave