Főzy István

Ablak a múltra

Betekintés az őslénytanba


Betemetődés vízi környezetben

A fentiekből következik, hogy a vízi élőlények nagyobb eséllyel indulnak el a fosszilizáció útján, mint a szárazföldön élők, hiszen a víz alatt (tengerekben, tavakban, folyókban) könnyebben betemetődnek a maradványok, mint a szárazulaton. A vizekbe ugyanis folyamatosan áramlik a szárazföldekről lepusztuló anyag, és sok vízi környezetben helyben is képződik olyan üledék, amely betemeti az aljzatára lesüllyedő tetemeket. Különösen jó eséllyel maradnak fenn azok a szilárd vázzal rendelkező állatok, amelyek eleve az aljzaton, vagy éppenséggel magában az iszapban élnek. Ezért olyan gyakoriak például a csigák, kagylók, pörgekarúak maradványai. Van úgy, hogy a héj (egy nyíláson vagy egy törésen keresztül) kitöltődik és megmarad, van úgy, hogy kitöltődik ugyan, de utólag (már az üledékben) eloldódik. Az így keletkező maradványt héjatlan kőbélnek nevezzük. Ha maga a szilád váz – vagy annak egy része – őrződik meg, akkor testfosszíliáról beszélünk. Gyakori az is, hogy szilárd váz hiányában, vagy valami más okból, nincs vázmaradvány, és csak az egykori élőlény működésének nyoma marad fenn. Ezek az úgynevezett nyomfosszíliák. A szilárd váz nélküli tengeri férgek például szinte soha nem fosszilizálódnak, de a környezetüktől némiképp elütő színű és állagú járatkitöltésük gyakran fennmarad nyomfosszíliaként.

Ablak a múltra

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 826 3

Jelen kötet betekintést kínál az őslénytan (paleontológia) tudományába. Személyes és közérthető stílusban szól a kövületek valós természetéről, keletkezésük módjáról és jelentőségükről. Ismerteti a föld- és az élettörténet néhány kiemelten fontos eseményét, ilyen módon betekintést kínál a több mint négymilliárd éves élet történetébe. Külön fejezetek foglalkoznak a világ nevezetes ősmaradvány-lelőhelyeivel, a Kárpát-medence kövületeivel, a dinoszauruszokkal és a tömeges fajkihalások okaival.

Ajánljuk a könyvet a földtörténet első olyan élőlényeinek, akik képesek elgondolkodni saját múltjukon, és ráadásul magyarul is értenek; ajánljuk a diákoknak és azoknak, akik valaha diákok voltak. Mindenkinek, akit érdekel a természet és az élet története. Azoknak, akik kíváncsiak a múltra, és szeretnének bepillantani a jövőbe is.

A szerző geológus és paleontológus, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, a Magyar Természettudományi Múzeum Őslénytani és Földtani Tárának munkatársa. Szűkebb szakterülete a jura és kréta ammoniteszek kutatása.

Hivatkozás: https://mersz.hu/fozy-ablak-a-multra//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave