Főzy István

Ablak a múltra

Betekintés az őslénytanba


Nevezetes ősmaradvány-lelőhelyek

Ősmaradványt sokfelé gyűjthetünk. A kövületek lehetnek ritkák vagy gyakoriak, és van úgy, hogy a kőzet szinte kizárólag belőlük áll (erről bővebben a 7.1. fejezetben írok). Persze az sem mindegy, hogy milyen a fosszíliák megtartása: éppen csak felismerhetők, vagy kiváló megtartásuk okán sokat elárulnak a hajdani élőlényről. Vannak lelőhelyek, ahol a kövületek gyakoriak és egyúttal nagyon jó megtartásúak. Ezeket az előfordulásokat a németből átvett Lagerstätte kifejezéssel jelöljük. Meg szokták különböztetni azokat a helyeket, amelyek az egyébként ritka maradványok tömeges előfordulása miatt különlegesek (Konzentrat-Lagerstätte). Ilyenek például a szinte kizárólag csontokból, például dinoszauruszcsontokból álló rétegek (bone bed). (Az egyébként sok helyen nagyon gyakori nummuliteszekből álló nummuliteszes mészkő előfordulása természetesen nem Lagerstätte.) A másik típus, amikor a különleges megőrződés miatt fontos a lelőhely (Konservat-Lagerstätte). Ezek a gyakoribbak. A „különleges megőrződés” jelentheti azt, hogy az egykori élőlények nagyon gyorsan temetődtek be az elpusztulásukat követően, így egyben maradhattak. Máskor az elhalt állatok egy oxigénhiányos tengerfenékre kerültek, ahol – a dögevők hiányában – érintetlenek maradtak és így megint csak különlegesen jó állapotban fosszilizálódtak.

Ablak a múltra

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 826 3

Jelen kötet betekintést kínál az őslénytan (paleontológia) tudományába. Személyes és közérthető stílusban szól a kövületek valós természetéről, keletkezésük módjáról és jelentőségükről. Ismerteti a föld- és az élettörténet néhány kiemelten fontos eseményét, ilyen módon betekintést kínál a több mint négymilliárd éves élet történetébe. Külön fejezetek foglalkoznak a világ nevezetes ősmaradvány-lelőhelyeivel, a Kárpát-medence kövületeivel, a dinoszauruszokkal és a tömeges fajkihalások okaival.

Ajánljuk a könyvet a földtörténet első olyan élőlényeinek, akik képesek elgondolkodni saját múltjukon, és ráadásul magyarul is értenek; ajánljuk a diákoknak és azoknak, akik valaha diákok voltak. Mindenkinek, akit érdekel a természet és az élet története. Azoknak, akik kíváncsiak a múltra, és szeretnének bepillantani a jövőbe is.

A szerző geológus és paleontológus, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, a Magyar Természettudományi Múzeum Őslénytani és Földtani Tárának munkatársa. Szűkebb szakterülete a jura és kréta ammoniteszek kutatása.

Hivatkozás: https://mersz.hu/fozy-ablak-a-multra//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave