Stukovszky Tamás, Illyés Péter (szerk.)

A kis- és középvállalkozások innovációja

Elmélet és gyakorlat


Szellemivagyon-gazdálkodási szabályzat rendelkezésre állása

A hazai jogi szabályozás eddig csak az államháztartás szereplői számára tette kötelezővé a szellemi vagyonnal kapcsolatos írásbeli szabályzat megalkotását. Javaslatunk szerint ennek a magántulajdonban lévő vállalati szféra szereplőire való kiterjesztése is szükséges lenne. Ez megteremthetné a feltételeket a vállalatok számára is a saját tevékenységükhöz illeszkedő szellemivagyon-gazdálkodás feltételeinek átgondolt kialakítására. Javaslatunk szerint a szellemivagyon-gazdálkodási szabályzatnak négy területre kellene kiterjednie: (1) Eredménytermék dokumentálásával kapcsolatos szabályozásra: milyen eredményterméket, hogyan, milyen módon és milyen mértékben kell rögzíteni. (2) Eredménytermékek nyilvántartásával kapcsolatos szabályozásra: cél a szellemivagyon-portfólió kialakításához szükséges alapfeltételek kialakítása, így ez a szabályozás arra terjedne ki, hogy a vállalkozás milyen módon tartja nyilván a tulajdonát képező szellemi alkotásokat, milyen módon és gyakorisággal leltározza ezeket. (3) Jogi szabályozás: ebben a fejezetben kerülnének meghatározásra a szellemi alkotások vállalati környezetben történő létrehozásával, bejelentésével, védelmével, használatával és hasznosításával, a szerzők/feltalálók díjazásával, a követendő titoktartással kapcsolatos feltételek. Optimális esetben ez tartalmazná a kapcsolódó dokumentumsablonokat is. (4) Számviteli szabályozás: ebben a fejezetben kerülnének szabályozásra a szellemi termékek számviteli nyilvántartásával, aktiválásával, értékelésével, a kutatás-fejlesztési kiadások nyilvántartásával, a kutatás-fejlesztési költségek és ráfordítások elszámolásával, a kutatás-fejlesztési adó- és adóalap-kedvezmények igénybevételével összefüggő szabályok. A teljesítménymérés első eleme egy ilyen szabályzat rendelkezésre állása lenne, mivel ez igazolná az innovációs teljesítmény méréséhez szükséges alapfeltételek átgondolt, az adott vállalathoz igazodó rendelkezésre állását.

A kis- és középvállalkozások innovációja

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 833 1

A jelen kötet szellemi munícióját adó, a kkv-k innovációs minimumának azonosítására irányuló kutatás célja az egyes innovációs módszertanok, modellek benchmark jellegű vizsgálata és a hazai kkv-k legoptimálisabb innovációs életciklus modelljének definiálása volt. A kutatás során az innováció mint változási képesség operatív szinten került vizsgálatra az egyes innovációs módszertanok, modellek benchmark jellegű elemzésével.

Miközben a mű célrendszere többrétű, legfontosabb küldetése, hogy az innováció technokrata, tudományos és sokszor talán túlértékelt vagy túlgondolt jelentéstartalmát átformálja a vállalatok mindennapjaiban is használható, működésüket és eredményességüket támogató fogalommá.

A szerzők az innovációs definíciók, modellek, folyamatok, jogszabályok és nemzetközi trendek világának elemző bemutatásán keresztül vezetik az Olvasót, kiemelten foglalkozva a hazai kis- és középvállalkozások innovációs kihívásaival, lehetőségeivel.

A kötetben szereplő ismeretek tanulmányozása hasznos lehet a téma iránt mélyebben érdeklődőknek – legyen szó a jövő innovációmenedzsereiről, döntéselőkészítőkről és szakpolitikusokról vagy akár egyetemi hallgatókról, oktatókról –, akik tenni szeretnének azért, hogy a kis- és középvállalkozások, azáltal pedig hazánk innovációs teljesítménye javuljon, elkerülve ezzel a kevésbé versenyképes gazdasági környezetben rejlő közepes fejlettségi csapda veszélyét.

Hivatkozás: https://mersz.hu/stukovszky-illyes-a-kis-es-kozepvallalkozasok-innovacioja-elmelet-es-gyakorlat//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave