Stukovszky Tamás, Illyés Péter (szerk.)

A kis- és középvállalkozások innovációja

Elmélet és gyakorlat


Üzleti célú kutatás-fejlesztési projekt számszerű mutatói

Az innovációs tevékenység mérésére és irányítására a jelenleg alkalmazott rendszer másik nagy kihívása, hogy az üzleti célú vállalati kutatás-fejlesztési projektek teljesítménye nem kerül kimutatásra és számbavételre a vállalati kutatás-fejlesztési tevékenység és az innovációs aktivitás értékelése során. Ennek az alapvető oka, hogy az érintett vállalatok nem ismerik fel az üzleti célú vállalati kutatás-fejlesztési projekteket, ezért ezeket nem is kezelik innovációs és/vagy kutatás-fejlesztési aktivitásként. Ahogyan az üzleti modellek és a vállalati innovációs tevékenység szoros kapcsolatának bemutatása során rámutattunk, jelentős számú olyan vállalkozás van, amely rendszeresen végez üzleti célú kutatás-fejlesztési tevékenységet. Az Innovációs törvény módosítása (2014. évi LXXVI. törvény) már lehetővé teszi a nagy értékű prototípusok üzleti célú hasznosítását, tehát értékesítését, ezért nincs olyan tiltás és/vagy hátrány, ami akadályozná az ilyen kutatás-fejlesztési tevékenységnek mint az innovációs tevékenység aktivitásának a kimutatását. Javaslatunk szerinti ezeket a kutatás-fejlesztési tevékenységeket is számszerű mutatókkal figyelembe kellene venni az innovációs aktivitás mérése és kimutatása során. Mivel a vállalatok ezekben a projektekben értékesítési célból hoznak létre eredménytermékeket, az ezekből a projektekből származó bevétel, valamint az ebből a bevételből származó jövedelem lehetne e projektek, illetve az ezekben végrehajtott innovációs tevékenységek számszerű mutatója. Így az innovációs teljesítmény mérése során a vállalati tevékenységnek ezt a részét is szükségesnek tartjuk kimutatni és számba venni.

A kis- és középvállalkozások innovációja

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 833 1

A jelen kötet szellemi munícióját adó, a kkv-k innovációs minimumának azonosítására irányuló kutatás célja az egyes innovációs módszertanok, modellek benchmark jellegű vizsgálata és a hazai kkv-k legoptimálisabb innovációs életciklus modelljének definiálása volt. A kutatás során az innováció mint változási képesség operatív szinten került vizsgálatra az egyes innovációs módszertanok, modellek benchmark jellegű elemzésével.

Miközben a mű célrendszere többrétű, legfontosabb küldetése, hogy az innováció technokrata, tudományos és sokszor talán túlértékelt vagy túlgondolt jelentéstartalmát átformálja a vállalatok mindennapjaiban is használható, működésüket és eredményességüket támogató fogalommá.

A szerzők az innovációs definíciók, modellek, folyamatok, jogszabályok és nemzetközi trendek világának elemző bemutatásán keresztül vezetik az Olvasót, kiemelten foglalkozva a hazai kis- és középvállalkozások innovációs kihívásaival, lehetőségeivel.

A kötetben szereplő ismeretek tanulmányozása hasznos lehet a téma iránt mélyebben érdeklődőknek – legyen szó a jövő innovációmenedzsereiről, döntéselőkészítőkről és szakpolitikusokról vagy akár egyetemi hallgatókról, oktatókról –, akik tenni szeretnének azért, hogy a kis- és középvállalkozások, azáltal pedig hazánk innovációs teljesítménye javuljon, elkerülve ezzel a kevésbé versenyképes gazdasági környezetben rejlő közepes fejlettségi csapda veszélyét.

Hivatkozás: https://mersz.hu/stukovszky-illyes-a-kis-es-kozepvallalkozasok-innovacioja-elmelet-es-gyakorlat//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave