Stukovszky Tamás, Illyés Péter (szerk.)

A kis- és középvállalkozások innovációja

Elmélet és gyakorlat


Kis- és középvállalatok Ázsiában

Miközben kínai kkv-szektorról csak 1978-at követően, a reform és nyitás politikájának meghirdetése után beszélhetünk, mára a kínai gazdaságfejlesztés egyik hangsúlyi pontjának tekinthető a kkv-k fejlesztése. Ráadásul az elmúlt időszakban egyre nyilvánvalóbb jelei vannak a kínai gazdaságpolitika radikális és hosszú távú átalakításának. Ennek két jól megkülönböztethető eleme van: az exportorientáció lassú háttérbe kerülése nem új keletű dolog, hiszen ez elkezdődött már a 2008–2009-es válság után. A másik elem, amelyet röviden „kereszt-ciklikus” gazdaságpolitikának lehetne nevezni, azonban korábban nem öltött ennyire egyértelmű formát, mint ezekben a hónapokban. Hasonló új szlogen az ún. duális áramlás gazdaságpolitikájának hirdetése. A duális áramlás stratégiája az idén elfogadott 14. ötéves terv egyik prioritása. A koncepcióról még 2020 májusában beszélt először a kínai elnök, majd néhány hónappal később shenzeni látogatása során ismét a figyelem középpontjába állította a stratégiát. Az elképzelés szerint a két körből álló áramlás egyik eleme a belső kör (azaz a hazai gazdaság), a másik pedig a külső kör, amely Kína világgazdasági beágyazottságát hivatott mutatni. Mindegyik említett gazdaságpolitikai innováció a belső keresletre épülő növekedést célozza meg.

A kis- és középvállalkozások innovációja

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 833 1

A jelen kötet szellemi munícióját adó, a kkv-k innovációs minimumának azonosítására irányuló kutatás célja az egyes innovációs módszertanok, modellek benchmark jellegű vizsgálata és a hazai kkv-k legoptimálisabb innovációs életciklus modelljének definiálása volt. A kutatás során az innováció mint változási képesség operatív szinten került vizsgálatra az egyes innovációs módszertanok, modellek benchmark jellegű elemzésével.

Miközben a mű célrendszere többrétű, legfontosabb küldetése, hogy az innováció technokrata, tudományos és sokszor talán túlértékelt vagy túlgondolt jelentéstartalmát átformálja a vállalatok mindennapjaiban is használható, működésüket és eredményességüket támogató fogalommá.

A szerzők az innovációs definíciók, modellek, folyamatok, jogszabályok és nemzetközi trendek világának elemző bemutatásán keresztül vezetik az Olvasót, kiemelten foglalkozva a hazai kis- és középvállalkozások innovációs kihívásaival, lehetőségeivel.

A kötetben szereplő ismeretek tanulmányozása hasznos lehet a téma iránt mélyebben érdeklődőknek – legyen szó a jövő innovációmenedzsereiről, döntéselőkészítőkről és szakpolitikusokról vagy akár egyetemi hallgatókról, oktatókról –, akik tenni szeretnének azért, hogy a kis- és középvállalkozások, azáltal pedig hazánk innovációs teljesítménye javuljon, elkerülve ezzel a kevésbé versenyképes gazdasági környezetben rejlő közepes fejlettségi csapda veszélyét.

Hivatkozás: https://mersz.hu/stukovszky-illyes-a-kis-es-kozepvallalkozasok-innovacioja-elmelet-es-gyakorlat//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave