Stukovszky Tamás, Illyés Péter (szerk.)

A kis- és középvállalkozások innovációja

Elmélet és gyakorlat


A kis- és középvállalkozások szerepe az Egyesült Államokban1

Az Egyesült Államokban a kisvállalatok meghatározó szerepet játszanak a foglalkoztatásban, és jelentős súlyuk van az ország GDP-jének előállításában is, egyes szektorokban részvételük szinte kizárólagos. Az új KFI (kutatás, fejlesztés, innováció) eredmények előállításához ezen cégeknek hagyományosan fontos hozzájárulásuk van, ugyanakkor finanszírozásuk sok esetben nehezen kezelhető kockázatokkal jár. Ezért annak ellenére, hogy az USA gazdasági modelljéből adódóan rugalmas tőkepiaccal rendelkezik, s a magán kockázati tőkebefektetések nagysága évtizedek óta kiemelkedő, az állam kisvállalat-támogatási tevékenysége mégis több évtizedes múltra tekint vissza. Ezek a támogatások nagyságukban elmaradnak az eltérő gazdaságfejlesztési modellt követő kontinentális európai országokétól, de hatásuk így is számottevő. A kisvállalkozások innovációs és fejlesztési tevékenységének országos KF-prioritásokkal összhangban történő befolyásolásában, a rugalmas cégekben rejlő szellemi tőke felszabadításában a szövetségi minisztériumok, valamint az egyéb jelentős K+F költségvetéssel rendelkező ügynökségek fontos funkciót töltenek be. Ezen szervezetek a törvény erejénél fogva kötelesek K+F költségvetésük egy részét a kisvállalatok KFI -tevékenységének előmozdítására fordítani. A programok működtetésére, a jogi keretfeltételek kialakítására kiemelkedő hatást gyakorolnak a Kongresszus két házában működő Bizottságok, valamint a kisvállalatok fejlesztésével foglalkozó szövetségi intézmény, a Small Business Administration (SBA). A kisvállalatok KFI-tevékenységének előmozdítására hivatott, több évtizede működő programok egyben iránymutatást jelentenek az alsóbb szintek (egyes tagállamok, nagyobb városok) kisvállalkozás-fejlesztési politikái számára is, ami elősegíti a decentralizált gazdasági rendszerben a különböző intézmények hasonló prioritások szerinti támogatási tevékenységének összehangolását.

A kis- és középvállalkozások innovációja

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 833 1

A jelen kötet szellemi munícióját adó, a kkv-k innovációs minimumának azonosítására irányuló kutatás célja az egyes innovációs módszertanok, modellek benchmark jellegű vizsgálata és a hazai kkv-k legoptimálisabb innovációs életciklus modelljének definiálása volt. A kutatás során az innováció mint változási képesség operatív szinten került vizsgálatra az egyes innovációs módszertanok, modellek benchmark jellegű elemzésével.

Miközben a mű célrendszere többrétű, legfontosabb küldetése, hogy az innováció technokrata, tudományos és sokszor talán túlértékelt vagy túlgondolt jelentéstartalmát átformálja a vállalatok mindennapjaiban is használható, működésüket és eredményességüket támogató fogalommá.

A szerzők az innovációs definíciók, modellek, folyamatok, jogszabályok és nemzetközi trendek világának elemző bemutatásán keresztül vezetik az Olvasót, kiemelten foglalkozva a hazai kis- és középvállalkozások innovációs kihívásaival, lehetőségeivel.

A kötetben szereplő ismeretek tanulmányozása hasznos lehet a téma iránt mélyebben érdeklődőknek – legyen szó a jövő innovációmenedzsereiről, döntéselőkészítőkről és szakpolitikusokról vagy akár egyetemi hallgatókról, oktatókról –, akik tenni szeretnének azért, hogy a kis- és középvállalkozások, azáltal pedig hazánk innovációs teljesítménye javuljon, elkerülve ezzel a kevésbé versenyképes gazdasági környezetben rejlő közepes fejlettségi csapda veszélyét.

Hivatkozás: https://mersz.hu/stukovszky-illyes-a-kis-es-kozepvallalkozasok-innovacioja-elmelet-es-gyakorlat//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave