Stukovszky Tamás, Illyés Péter (szerk.)

A kis- és középvállalkozások innovációja

Elmélet és gyakorlat


Kanada innovációs teljesítménye

A kanadai GDP-hez viszonyított KFI-ráfordítások – az ellenkező kormányzati kommunikáció ellenére – folyamatosan csökkennek, míg 2017-ben 1,67%-on állt a mutató, addig 2018-ban mindössze 1,56% és 2019-ben 1,54% volt. A csökkenő tendencia 2004 óta tart (akkor 2%-on állt). 2020 bizonyos értelemben trendfordulónak is tekinthető, mert a ráfordítások érdemben növekedtek, és a GDP 1,698%-át tették ki. A jövő fogja eldönteni, hogy a folyamat tartós lesz-e, vagy csak a Covid19-válság recessziójára adott állami intézkedéscsomag hatásának tudható be a pozitív elmozdulás. Kanada a G7-országok közül egyedül Olaszországnál rendelkezik magasabb mutatóval. Az alacsony költési arányt viszont némileg árnyalja, hogy az ország jövedelemtermelő képességében jelentős arányt tesz ki a nyersanyag-kitermelés. Az ISED szerint a KFI-költés területi eloszlása aránytalan, míg Saskatchewanban 0,8%-os a ráta, addig Québecben 2,3% és Ontarióban 1,9%. Az iparilag fejlett és a nagy egyetemi infrastruktúrával rendelkező két meghatározó tartomány intézményei és vállalatai arányosan sokkal nagyobb részt hasítanak ki a KFI-forrásokból.

A kis- és középvállalkozások innovációja

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 833 1

A jelen kötet szellemi munícióját adó, a kkv-k innovációs minimumának azonosítására irányuló kutatás célja az egyes innovációs módszertanok, modellek benchmark jellegű vizsgálata és a hazai kkv-k legoptimálisabb innovációs életciklus modelljének definiálása volt. A kutatás során az innováció mint változási képesség operatív szinten került vizsgálatra az egyes innovációs módszertanok, modellek benchmark jellegű elemzésével.

Miközben a mű célrendszere többrétű, legfontosabb küldetése, hogy az innováció technokrata, tudományos és sokszor talán túlértékelt vagy túlgondolt jelentéstartalmát átformálja a vállalatok mindennapjaiban is használható, működésüket és eredményességüket támogató fogalommá.

A szerzők az innovációs definíciók, modellek, folyamatok, jogszabályok és nemzetközi trendek világának elemző bemutatásán keresztül vezetik az Olvasót, kiemelten foglalkozva a hazai kis- és középvállalkozások innovációs kihívásaival, lehetőségeivel.

A kötetben szereplő ismeretek tanulmányozása hasznos lehet a téma iránt mélyebben érdeklődőknek – legyen szó a jövő innovációmenedzsereiről, döntéselőkészítőkről és szakpolitikusokról vagy akár egyetemi hallgatókról, oktatókról –, akik tenni szeretnének azért, hogy a kis- és középvállalkozások, azáltal pedig hazánk innovációs teljesítménye javuljon, elkerülve ezzel a kevésbé versenyképes gazdasági környezetben rejlő közepes fejlettségi csapda veszélyét.

Hivatkozás: https://mersz.hu/stukovszky-illyes-a-kis-es-kozepvallalkozasok-innovacioja-elmelet-es-gyakorlat//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave