Stukovszky Tamás, Illyés Péter (szerk.)

A kis- és középvállalkozások innovációja

Elmélet és gyakorlat


Összegzés

A német gazdaság iránt érdeklődők előtt már bizonyára ismert a Mittelstand kifejezés, amely a német középvállalkozásokat jelenti. Sok Mittelstand vállalkozásnak ismerjük a termékeit, többgenerációs, a világpiacon is ismert, piaci résekben tevékenykedő, szakterületükön több évtizede megkerülhetetlen vállalkozásokról van szó. A nagy elismertségnek örvendő „Made in Germany” nemzetközi minőségi védjegyet képviselik és Németország erős gazdasági pozíciójának a garanciáját jelentik. Ebből következően a németországi kis- és középvállalkozások innovációs tevékenysége, folyamatos megújulása a német gazdaság számára fontos sikertényező, amelyet Németország a középvállalkozásokra szakosodott intézményrendszerrel igyekszik elősegíteni. Ennek fő eleme az Újjáépítési Hitelintézet (Kreditanstalt für Wiederaufbau). A német szövetségi kormány részéről a Gazdasági és Klímavédelmi Minisztérium a kis- és középvállalati innovációfejlesztés céljából egy „Központi Középvállalkozási Innovációs Programot” (Zentrales Innovationsprogramm Mittelstand) működtet. A sikeres középvállalati innovációkat elismerő „Középvállalkozások Nagydíja” (Grosser Preis des Mittelstandes) fő célja a vállalati felelősségvállalás tiszteletének és megbecsülésének, illetve az önfoglalkoztatás kultúrájának előmozdítása. Fejezetünkben azokat a fő németországi középvállalkozási innovációfejlesztési elemeket mutattuk be, amelyek garanciát jelentenek a Mittelstand folyamatos megújulásához.

A kis- és középvállalkozások innovációja

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 833 1

A jelen kötet szellemi munícióját adó, a kkv-k innovációs minimumának azonosítására irányuló kutatás célja az egyes innovációs módszertanok, modellek benchmark jellegű vizsgálata és a hazai kkv-k legoptimálisabb innovációs életciklus modelljének definiálása volt. A kutatás során az innováció mint változási képesség operatív szinten került vizsgálatra az egyes innovációs módszertanok, modellek benchmark jellegű elemzésével.

Miközben a mű célrendszere többrétű, legfontosabb küldetése, hogy az innováció technokrata, tudományos és sokszor talán túlértékelt vagy túlgondolt jelentéstartalmát átformálja a vállalatok mindennapjaiban is használható, működésüket és eredményességüket támogató fogalommá.

A szerzők az innovációs definíciók, modellek, folyamatok, jogszabályok és nemzetközi trendek világának elemző bemutatásán keresztül vezetik az Olvasót, kiemelten foglalkozva a hazai kis- és középvállalkozások innovációs kihívásaival, lehetőségeivel.

A kötetben szereplő ismeretek tanulmányozása hasznos lehet a téma iránt mélyebben érdeklődőknek – legyen szó a jövő innovációmenedzsereiről, döntéselőkészítőkről és szakpolitikusokról vagy akár egyetemi hallgatókról, oktatókról –, akik tenni szeretnének azért, hogy a kis- és középvállalkozások, azáltal pedig hazánk innovációs teljesítménye javuljon, elkerülve ezzel a kevésbé versenyképes gazdasági környezetben rejlő közepes fejlettségi csapda veszélyét.

Hivatkozás: https://mersz.hu/stukovszky-illyes-a-kis-es-kozepvallalkozasok-innovacioja-elmelet-es-gyakorlat//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave