Stukovszky Tamás, Illyés Péter (szerk.)

A kis- és középvállalkozások innovációja

Elmélet és gyakorlat


Tajvan gazdaságfejlődési pályája és az állami szerepvállalás

Tajvan 1950-et követő gazdasági fejlődésében erős szerepet játszottak a klasszikus fejlesztői állam jellemzői, azonban a többi ázsiai klasszikus fejlesztő államhoz képest moderáltabb mértékben és eltérő formákban. A kezdeti fejlődési szakaszban Tajvan esetében a fejlesztő államok klasszikus példájához hasonlóan jelentős szerepe volt az agrárreformoknak és a szektorhatékonyság növekedésének köszönhető felszabaduló munkaerőtöbbletnek. A nem-agrár szektorok a tárgyi eszközökre irányuló tőkeképződésük (termelési eszközállomány értékének növekedése) eredményeként képesek voltak felszívni a munkaerőtöbbletet. A relatív magas (30%-ot meghaladó) belföldi megtakarítási ráta mellett a külföldi tőkebefektetések, valamint az Amerikai Egyesült Államok és egyéb szereplők által nyújtott segélyek jelentős szerepet játszottak a korai tőkeképződésben. Az 1950–1970-es évek alatt a munkaerő szektoriális átvándorlása miatt a tőke-munkaerő arányai közel állandóak voltak. A többletmunkaerőre támaszkodó gazdaságpolitika növekedési korlátai az 1970-es évekre ugyanakkor kezdtek megmutatkozni.

A kis- és középvállalkozások innovációja

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 833 1

A jelen kötet szellemi munícióját adó, a kkv-k innovációs minimumának azonosítására irányuló kutatás célja az egyes innovációs módszertanok, modellek benchmark jellegű vizsgálata és a hazai kkv-k legoptimálisabb innovációs életciklus modelljének definiálása volt. A kutatás során az innováció mint változási képesség operatív szinten került vizsgálatra az egyes innovációs módszertanok, modellek benchmark jellegű elemzésével.

Miközben a mű célrendszere többrétű, legfontosabb küldetése, hogy az innováció technokrata, tudományos és sokszor talán túlértékelt vagy túlgondolt jelentéstartalmát átformálja a vállalatok mindennapjaiban is használható, működésüket és eredményességüket támogató fogalommá.

A szerzők az innovációs definíciók, modellek, folyamatok, jogszabályok és nemzetközi trendek világának elemző bemutatásán keresztül vezetik az Olvasót, kiemelten foglalkozva a hazai kis- és középvállalkozások innovációs kihívásaival, lehetőségeivel.

A kötetben szereplő ismeretek tanulmányozása hasznos lehet a téma iránt mélyebben érdeklődőknek – legyen szó a jövő innovációmenedzsereiről, döntéselőkészítőkről és szakpolitikusokról vagy akár egyetemi hallgatókról, oktatókról –, akik tenni szeretnének azért, hogy a kis- és középvállalkozások, azáltal pedig hazánk innovációs teljesítménye javuljon, elkerülve ezzel a kevésbé versenyképes gazdasági környezetben rejlő közepes fejlettségi csapda veszélyét.

Hivatkozás: https://mersz.hu/stukovszky-illyes-a-kis-es-kozepvallalkozasok-innovacioja-elmelet-es-gyakorlat//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave