Stukovszky Tamás, Illyés Péter (szerk.)

A kis- és középvállalkozások innovációja

Elmélet és gyakorlat


Az üzleti horizontok és az innovációirányítás kapcsolata

Az innovációs paradigmaváltás alapja az a felismerés volt, hogy az innovációt holisztikusan és rendszerbe foglalva kell tekinteni. Ez azt jelenti, hogy az innováció nem egyenlő csupán az új ötletek összegyűjtésével, több mint a kutatás-fejlesztés, és sokkal összetettebb eredményt produkál, mint csupán a kifejlesztett új termékek vagy technológiák. Az innováció több dimenzióban is megjelenhet: termék (iPhone, Xbox), szolgáltatás (felhőalapú szoftver), termelési/szolgáltatási eljárás (3D-nyomtatás), üzleti modell (Uber, Lyft, Airbnb) vagy épp szervezetfejlesztési megoldás (Walmart független ármegállapító osztályai) (lásd pl. Kearney, 2009; Németh, 2009, 2017; Csigás–Németh, 2015). Az innováció holisztikus megközelítésében az új értéket nyújtó tevékenység a konkrét termékfejlesztésnél jóval nagyobb időtávot fed le: az ötlet első rögzítésétől a kifejlesztésen át egészen az átalakításig/piaci kivezetésig tart. Ezt nevezzük innovációs életciklusnak, amelynek az egyes szakaszai eltérő munkafolyamatokat, és emiatt eltérő vállalati képességeket kívánnak meg.

A kis- és középvállalkozások innovációja

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 833 1

A jelen kötet szellemi munícióját adó, a kkv-k innovációs minimumának azonosítására irányuló kutatás célja az egyes innovációs módszertanok, modellek benchmark jellegű vizsgálata és a hazai kkv-k legoptimálisabb innovációs életciklus modelljének definiálása volt. A kutatás során az innováció mint változási képesség operatív szinten került vizsgálatra az egyes innovációs módszertanok, modellek benchmark jellegű elemzésével.

Miközben a mű célrendszere többrétű, legfontosabb küldetése, hogy az innováció technokrata, tudományos és sokszor talán túlértékelt vagy túlgondolt jelentéstartalmát átformálja a vállalatok mindennapjaiban is használható, működésüket és eredményességüket támogató fogalommá.

A szerzők az innovációs definíciók, modellek, folyamatok, jogszabályok és nemzetközi trendek világának elemző bemutatásán keresztül vezetik az Olvasót, kiemelten foglalkozva a hazai kis- és középvállalkozások innovációs kihívásaival, lehetőségeivel.

A kötetben szereplő ismeretek tanulmányozása hasznos lehet a téma iránt mélyebben érdeklődőknek – legyen szó a jövő innovációmenedzsereiről, döntéselőkészítőkről és szakpolitikusokról vagy akár egyetemi hallgatókról, oktatókról –, akik tenni szeretnének azért, hogy a kis- és középvállalkozások, azáltal pedig hazánk innovációs teljesítménye javuljon, elkerülve ezzel a kevésbé versenyképes gazdasági környezetben rejlő közepes fejlettségi csapda veszélyét.

Hivatkozás: https://mersz.hu/stukovszky-illyes-a-kis-es-kozepvallalkozasok-innovacioja-elmelet-es-gyakorlat//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave