Stukovszky Tamás, Illyés Péter (szerk.)

A kis- és középvállalkozások innovációja

Elmélet és gyakorlat


Az innováció megszületésének pillanata

Menjünk vissza az origó pillanathoz. Az innováció előzménye, ha van ötlet, amely egy kreatív, intuitív, belső intrapszichés folyamaton keresztül jön létre. Bárkinek lehet kreatív pillanata, amelyben összeáll egy ötlete, de sem az ötlet, sem a már kidolgozott innováció nem ér semmit, hacsak nem alkalmazzák azt. Az innováció/döntés előtti kreatív szakasz, amelyet Wegner (2009) a kreatív belátás pillanatának/folyamatának hív. Ezt igen nehéz vizsgálni. Optimálisan ezt leginkább akkor lehet megfigyelni, ha valaki egy hivatást magas szinten művel, és alkalmazza a korábban megszerzett komplex kompetenciáit. Ő az, akire azt szoktuk mondani, hogy van ún. domaintudása. A szakértelem vagy előzetes ismeretek alapján összeállt tudásalapot (Dreyfus–Dreyfus–Athonasiou, 1986; Dreyfus–Dreyfus, 2005) nagymesteri szintnek nevez. A nagymester (expert) az, aki ismeri szakmájának több tízezer sémáját, amelyet intuitív és analógiás gondolkodási folyamaton keresztül használ, és egzakt levezetések nélkül képes egy-egy probléma megoldására rátalálni (Mérő, 2001). Shanteau (1992) szerint az ilyen intuitív gondolkodás alapvetően implicit, nem szekvenciális, és ezáltal visszakövethetetlen is. Uzzi (1997), megfigyelve társas struktúrákat, az egyéni döntéshozatali folyamatokat, valamint gazdasági eredményeket, egy speciális jellemzőkkel bíró új szintet azonosított az egyének tudásában. Ezt szakértői racionalitásnak nevezte el (expert rationality). A szakértő jelen esetben nem tudományos tudást jelent, hanem bármilyen tevékenységben elért magasabb kompetenciaszintet, aki alkalmazza a korábban megszerzett komplex kompetenciáit (tárgyi tudást, készségeket és attitűdöt) (lásd pl. Ryan–Spencer–Bernhard, 2012; Spencer–Spencer, 2008). Az ötlet impulzusa sokféleképpen előállhat. A spontán ötleteknél megfigyelhető, hogy az agy a már megszokott, elvárt jelenségeket keresi az új kontextusba került ember esetében is. Az ott tapasztalt hiány okán jelenhet meg, akár analógiaként, hogy átvihető-e egy másik rendszerből ebbe az újba a megszokott művelet vagy igénykielégítő megoldás. Itt tulajdonképpen egyfajta tudástranszferről beszélhetünk, amely egy fontos alapja a mindenkori kreatív ötletek előállásának. A direkt újdonságkeresésben rendszeresen alkalmazunk olyan technikákat, amikor direkt keressük az ún. feketedobozból való kilépést és más élethelyzetek jelenségeinek átültetését a keresett helyzetbe.

A kis- és középvállalkozások innovációja

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 833 1

A jelen kötet szellemi munícióját adó, a kkv-k innovációs minimumának azonosítására irányuló kutatás célja az egyes innovációs módszertanok, modellek benchmark jellegű vizsgálata és a hazai kkv-k legoptimálisabb innovációs életciklus modelljének definiálása volt. A kutatás során az innováció mint változási képesség operatív szinten került vizsgálatra az egyes innovációs módszertanok, modellek benchmark jellegű elemzésével.

Miközben a mű célrendszere többrétű, legfontosabb küldetése, hogy az innováció technokrata, tudományos és sokszor talán túlértékelt vagy túlgondolt jelentéstartalmát átformálja a vállalatok mindennapjaiban is használható, működésüket és eredményességüket támogató fogalommá.

A szerzők az innovációs definíciók, modellek, folyamatok, jogszabályok és nemzetközi trendek világának elemző bemutatásán keresztül vezetik az Olvasót, kiemelten foglalkozva a hazai kis- és középvállalkozások innovációs kihívásaival, lehetőségeivel.

A kötetben szereplő ismeretek tanulmányozása hasznos lehet a téma iránt mélyebben érdeklődőknek – legyen szó a jövő innovációmenedzsereiről, döntéselőkészítőkről és szakpolitikusokról vagy akár egyetemi hallgatókról, oktatókról –, akik tenni szeretnének azért, hogy a kis- és középvállalkozások, azáltal pedig hazánk innovációs teljesítménye javuljon, elkerülve ezzel a kevésbé versenyképes gazdasági környezetben rejlő közepes fejlettségi csapda veszélyét.

Hivatkozás: https://mersz.hu/stukovszky-illyes-a-kis-es-kozepvallalkozasok-innovacioja-elmelet-es-gyakorlat//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave