Stukovszky Tamás, Illyés Péter (szerk.)

A kis- és középvállalkozások innovációja

Elmélet és gyakorlat


A vállalat mint a kínálat és az adottságok összessége

Az Innovációs törvény fogalmainak a vállalati gyakorlat számára történő értelmezése során abból indultunk ki, hogy célszerű a vállalatot mint rendszert két csoportba sorolható jellemzők összességeként felfogni. Ennek értelmében a vállalat egy adott időpontban leírható a kínálata és az adottságai összességeként. Kínálaton a vállalat által adott időpontban előállított termékek és/vagy szolgáltatások összességét értjük. Ezek magukban foglalják mindazokat a kibocsátásokat, amelyeket a vállalat bevétel- és jövedelemszerzés céljából előállít és értékesít. (Megjegyzés: ide sorolhatók az üzleti célú innovációs projektek eredménytermékei is.) Adottságokon pedig azokat a feltételeket értjük, amelyek a vállalati működés keretét (háttérét) adják (Németh, 2008; 2018). Az Innovációs törvény nagyvonalúan csak az eljárásokat említi ebben a körben. De a vállalati gyakorlat szempontjából ide sorolandók mindazok a vállalkozás tevékenységét tartósan szolgáló eszközök és erőforrások, amelyek a kínálat előállításának vállalati hátterét adják. Számviteli megközelítésben ez lehet az eszközök összessége is. A vállalati gyakorlatban azonban ide kell sorolni a számviteli eszközökkel közvetlenül nem megfogható, de a vállalati működés kereteinek és hátterének biztosítása céljából lényeges erőforrásokat és eszközöket is (például: humán erőforrások, immateriális eszközként nem könyvelt működési know-how). Ezek összessége szükséges ahhoz, hogy a vállalat bevétel- és jövedelemszerző tevékenységet tudjon folytatni, és ennek céljából, illetve ehhez elő tudja állítani és értékesíteni tudja a kínálata részét képező termékeket és/vagy szolgáltatásokat. Mindazon intézkedések, amelyeket az Innovációs törvény a vállalati rendszer fejlesztésével kapcsolatban megfogalmaz, jól értelmezhetők és mérhetők, amennyiben a vállalatot ennek a két jellemzőnek az összességeként fogjuk fel.

A kis- és középvállalkozások innovációja

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 833 1

A jelen kötet szellemi munícióját adó, a kkv-k innovációs minimumának azonosítására irányuló kutatás célja az egyes innovációs módszertanok, modellek benchmark jellegű vizsgálata és a hazai kkv-k legoptimálisabb innovációs életciklus modelljének definiálása volt. A kutatás során az innováció mint változási képesség operatív szinten került vizsgálatra az egyes innovációs módszertanok, modellek benchmark jellegű elemzésével.

Miközben a mű célrendszere többrétű, legfontosabb küldetése, hogy az innováció technokrata, tudományos és sokszor talán túlértékelt vagy túlgondolt jelentéstartalmát átformálja a vállalatok mindennapjaiban is használható, működésüket és eredményességüket támogató fogalommá.

A szerzők az innovációs definíciók, modellek, folyamatok, jogszabályok és nemzetközi trendek világának elemző bemutatásán keresztül vezetik az Olvasót, kiemelten foglalkozva a hazai kis- és középvállalkozások innovációs kihívásaival, lehetőségeivel.

A kötetben szereplő ismeretek tanulmányozása hasznos lehet a téma iránt mélyebben érdeklődőknek – legyen szó a jövő innovációmenedzsereiről, döntéselőkészítőkről és szakpolitikusokról vagy akár egyetemi hallgatókról, oktatókról –, akik tenni szeretnének azért, hogy a kis- és középvállalkozások, azáltal pedig hazánk innovációs teljesítménye javuljon, elkerülve ezzel a kevésbé versenyképes gazdasági környezetben rejlő közepes fejlettségi csapda veszélyét.

Hivatkozás: https://mersz.hu/stukovszky-illyes-a-kis-es-kozepvallalkozasok-innovacioja-elmelet-es-gyakorlat//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave