Stukovszky Tamás, Illyés Péter (szerk.)

A kis- és középvállalkozások innovációja

Elmélet és gyakorlat


A vállalati fejlesztési intézkedések mint gyűjtőfogalom

Az Innovációs törvény fogalmi rendszere szerinti vállalati fejlesztési intézkedéseket célszerű a gyakorlatban gyűjtőfogalomként értelmeznünk. Eszerint a vállalati fejlesztési intézkedések körébe sorolható minden olyan, a vállalat által végrehajtott intézkedés, amelyet a vállalat a jellemzőin (tehát a kínálatán és az adottságain) azért hajt végre egy adott időpontban, hogy ezeken mérhető változások keletkezzenek. A változás a jellemzők fejlődése. (Fontos, hogy nem fejlesztése, mivel a fejlesztés a vállalati fejlesztési intézkedések egy részhalmazának elnevezése.) A vállalat szempontjából a fejlődés következményét, az intézkedés hatását alapvetően két területen érdemes vizsgálnunk: (1) a működés hatékonyságának változásán, (2) a gazdálkodás jövedelmezőségének változásán. A profitorientált szervezetek esetében valójában minden vállalati fejlesztési intézkedés ennek a két területnek a változtatására irányul. Ráadásul ezek közvetlen visszajelzést adnak az olyan általános, de a vállalati gyakorlat szempontjából nehezen mérhető célok elérésével kapcsolatban is, mint a versenyképesség. Ha javul a hatékonyság, a gazdálkodás jövedelmezősége, az jó eséllyel azt eredményezi, hogy a vállalat versenyképesebb lesz a piacokon (Kulcsár–Matolcsy–Németh, 2016; Németh, 2012). A modern vállalati felfogásban a hatást másik két területen is vizsgálnunk kell. Ezek: (3) környezeti fenntarthatóság, (4) társadalmi hasznosság. Mindkét terület változása adott esetben számszerűen mérhető, de a vállalati gazdálkodás szempontjából csak kiegészítő szempontként vehetők figyelembe. Ez azt jelenti, hogy az első két terület állapotában feltétlenül érvényesülnie kell a vállalati fejlesztési intézkedések hatásnak, mert ha nem változik a hatékonyság és a jövedelmezőség, akkor vállalatgazdálkodási szempontból nem teremtődnek meg a feltételek a környezeti fenntarthatóság és a társadalmi hasznosság változásához. A vállalati fejlesztési intézkedések egyben olyan halmazként is felfoghatóak, amelyek az Innovációs törvényben és a vállalati gyakorlatban is tipizálható vállalati fejlesztési intézkedéseket lefedik. Ez a fogalom ezért az összes vállalati fejlesztési intézkedési típus archetípusának is tekinthető.

A kis- és középvállalkozások innovációja

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 833 1

A jelen kötet szellemi munícióját adó, a kkv-k innovációs minimumának azonosítására irányuló kutatás célja az egyes innovációs módszertanok, modellek benchmark jellegű vizsgálata és a hazai kkv-k legoptimálisabb innovációs életciklus modelljének definiálása volt. A kutatás során az innováció mint változási képesség operatív szinten került vizsgálatra az egyes innovációs módszertanok, modellek benchmark jellegű elemzésével.

Miközben a mű célrendszere többrétű, legfontosabb küldetése, hogy az innováció technokrata, tudományos és sokszor talán túlértékelt vagy túlgondolt jelentéstartalmát átformálja a vállalatok mindennapjaiban is használható, működésüket és eredményességüket támogató fogalommá.

A szerzők az innovációs definíciók, modellek, folyamatok, jogszabályok és nemzetközi trendek világának elemző bemutatásán keresztül vezetik az Olvasót, kiemelten foglalkozva a hazai kis- és középvállalkozások innovációs kihívásaival, lehetőségeivel.

A kötetben szereplő ismeretek tanulmányozása hasznos lehet a téma iránt mélyebben érdeklődőknek – legyen szó a jövő innovációmenedzsereiről, döntéselőkészítőkről és szakpolitikusokról vagy akár egyetemi hallgatókról, oktatókról –, akik tenni szeretnének azért, hogy a kis- és középvállalkozások, azáltal pedig hazánk innovációs teljesítménye javuljon, elkerülve ezzel a kevésbé versenyképes gazdasági környezetben rejlő közepes fejlettségi csapda veszélyét.

Hivatkozás: https://mersz.hu/stukovszky-illyes-a-kis-es-kozepvallalkozasok-innovacioja-elmelet-es-gyakorlat//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave