Stukovszky Tamás, Illyés Péter (szerk.)

A kis- és középvállalkozások innovációja

Elmélet és gyakorlat


Innováció versus kutatás-fejlesztés

Ahogyan az előzőekben utaltunk rá, az innováció két lépésből álló megközelítése az innováció és a kutatás-fejlesztés fogalmai közötti különbség megértését is segíti. Az innováció első lépése az új vagy lényegesen megújított termék, szolgáltatás, eljárás létrehozása, megvalósítása, illetve az erre irányuló intézkedések és tevékenységek összessége. A második lépés pedig az iparszerű hasznosításhoz, piacra vitelhez szükséges intézkedések összessége. Ha ebből a levezetésből kiemeljük az első lépést és a kutatás-fejlesztést, mint az új vagy lényegesen megújított termék, szolgáltatás, eljárás létrehozásának egyik lehetséges módjaként értelmezzük, akkor könnyen megérthető az innováció és a kutatás-fejlesztés fogalmai közötti összefüggés. Az innováció a nagyobb keret, amely magában foglalhatja a kutatás-fejlesztést is, és vállalati szempontból az innováció a nagyobb halmaz és szélesebb körű tevékenység, mivel az értékteremtési folyamat teljes eszközrendszernek a kialakítását magában foglalja. A kutatás-fejlesztés pedig vállalati környezetben csak ennek az első lépése, amelynek során saját feltételezések (ötlet) alapján, módszeres alkotótevékenységgel (kísérletezéssel) kerül az új vagy a lényegesen megújított termék, szolgáltatás, eljárás megvalósításra.

A kis- és középvállalkozások innovációja

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 833 1

A jelen kötet szellemi munícióját adó, a kkv-k innovációs minimumának azonosítására irányuló kutatás célja az egyes innovációs módszertanok, modellek benchmark jellegű vizsgálata és a hazai kkv-k legoptimálisabb innovációs életciklus modelljének definiálása volt. A kutatás során az innováció mint változási képesség operatív szinten került vizsgálatra az egyes innovációs módszertanok, modellek benchmark jellegű elemzésével.

Miközben a mű célrendszere többrétű, legfontosabb küldetése, hogy az innováció technokrata, tudományos és sokszor talán túlértékelt vagy túlgondolt jelentéstartalmát átformálja a vállalatok mindennapjaiban is használható, működésüket és eredményességüket támogató fogalommá.

A szerzők az innovációs definíciók, modellek, folyamatok, jogszabályok és nemzetközi trendek világának elemző bemutatásán keresztül vezetik az Olvasót, kiemelten foglalkozva a hazai kis- és középvállalkozások innovációs kihívásaival, lehetőségeivel.

A kötetben szereplő ismeretek tanulmányozása hasznos lehet a téma iránt mélyebben érdeklődőknek – legyen szó a jövő innovációmenedzsereiről, döntéselőkészítőkről és szakpolitikusokról vagy akár egyetemi hallgatókról, oktatókról –, akik tenni szeretnének azért, hogy a kis- és középvállalkozások, azáltal pedig hazánk innovációs teljesítménye javuljon, elkerülve ezzel a kevésbé versenyképes gazdasági környezetben rejlő közepes fejlettségi csapda veszélyét.

Hivatkozás: https://mersz.hu/stukovszky-illyes-a-kis-es-kozepvallalkozasok-innovacioja-elmelet-es-gyakorlat//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave