Stukovszky Tamás, Illyés Péter (szerk.)

A kis- és középvállalkozások innovációja

Elmélet és gyakorlat


A rutintevékenység és a kísérletezés, az egyedi és az új

Tapasztalataink szerint a vállalati gyakorlatban a kutatás-fejlesztés értelmezését a rutintevékenység és a kísérletezés közötti különbség egyértelművé tétele segíti elő. A vállalati gyakorlatban a kísérletezés kiindulópontja, hogy az adott üzleti célra elérni kívánt eredmény (termék, szolgáltatás, eljárás) az elérni kívánt (egyedi) jellemzőkkel nem áll rendelkezésre a piacon kész megoldásként. Sőt, legtöbbször az elérni kívánt formában még leírásra és megvalósításra sem került. Azaz a szakember számára nincs elegendő információ arról, hogy az elérni kívánt termék, szolgáltatás vagy eljárás a tervezett módon megvalósítható-e, vagy hogyan valósítható meg. Amennyiben a vállalati szakemberek bármilyen okból ezzel a kihívással szembesülnek, akkor a megvalósításra saját ötleteik és feltételezéseik alapján kell koncepciót felállítaniuk. Azokon pedig modellállításból, vizsgálatokból, tesztelésből és javításokból álló módszeres és dokumentált tevékenységet, azaz kísérletezést kell végrehajtaniuk, hogy meggyőződjenek a koncepció megvalósíthatóságáról, a bizonytalanságok feloldásáról, és ezekből kiindulva létrehozzák az elérni kívánt eredményt. Az így létrehozott eredmény pedig minden esetben új és egyedi, mert a kísérletezés megkezdése előtt, azonos tartalommal, nem állt rendelkezésre. Ez a tevékenység meglehetősen sokszor merül fel a vállalati gyakorlatban, csak a vállalati szakemberek nem ismerik fel, és nem azonosítják kísérleti tevékenységként (Németh, 2011).

A kis- és középvállalkozások innovációja

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 833 1

A jelen kötet szellemi munícióját adó, a kkv-k innovációs minimumának azonosítására irányuló kutatás célja az egyes innovációs módszertanok, modellek benchmark jellegű vizsgálata és a hazai kkv-k legoptimálisabb innovációs életciklus modelljének definiálása volt. A kutatás során az innováció mint változási képesség operatív szinten került vizsgálatra az egyes innovációs módszertanok, modellek benchmark jellegű elemzésével.

Miközben a mű célrendszere többrétű, legfontosabb küldetése, hogy az innováció technokrata, tudományos és sokszor talán túlértékelt vagy túlgondolt jelentéstartalmát átformálja a vállalatok mindennapjaiban is használható, működésüket és eredményességüket támogató fogalommá.

A szerzők az innovációs definíciók, modellek, folyamatok, jogszabályok és nemzetközi trendek világának elemző bemutatásán keresztül vezetik az Olvasót, kiemelten foglalkozva a hazai kis- és középvállalkozások innovációs kihívásaival, lehetőségeivel.

A kötetben szereplő ismeretek tanulmányozása hasznos lehet a téma iránt mélyebben érdeklődőknek – legyen szó a jövő innovációmenedzsereiről, döntéselőkészítőkről és szakpolitikusokról vagy akár egyetemi hallgatókról, oktatókról –, akik tenni szeretnének azért, hogy a kis- és középvállalkozások, azáltal pedig hazánk innovációs teljesítménye javuljon, elkerülve ezzel a kevésbé versenyképes gazdasági környezetben rejlő közepes fejlettségi csapda veszélyét.

Hivatkozás: https://mersz.hu/stukovszky-illyes-a-kis-es-kozepvallalkozasok-innovacioja-elmelet-es-gyakorlat//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave