Németh Gergely

A vállalkozói lét illúziói / A vállalkozói magatartás elméletei

Hogyan gondoljunk magunkra mint vállalkozóra, és hogyan fejlesszük vállalkozásunkat?


A vállalkozó természetes környezetében, a gazdaságban

A vállalkozó nem a leghatékonyabb szereplője a gazdasági rendszerek fejlődésének (Cipolla, 1981:120; id.: Wennecker & Thurik, 1999), de elengedhetetlenül a fennmaradás előfeltétele és szükséges kelléke. A közgazdaságtan egyik újkori nagy vitája, hogy a piac mennyire kijátszható, azaz, hogy van-e ingyen ebéd. A hatékony piac hipotézise (Efficient Market Hypothesis) alapján mindenki racionálisan dönt, és mindig csak az optimális („igaz”, „az áraknak mindig igazuk van”) árak jelennének meg a piacon (Barberis & Thaler, 2003; Thaler, 2016; Peng & Heath, 1996). Azonban ahogy látjuk, mindig is voltak vállalkozók, akik vélhetően nem olvasták ezeket az elméleteket, és mindig találtak egy még optimálisabb (igazabb) árat (vagy optimális árat módosító tényezőt) vagy indokot arra, hogy belevágjanak tevékenységeikbe. Most arról nem beszélünk, hogy ez valóban egy igazi találat, vagy csak önkiszolgáló módon elkezdték a tényeket a saját igazuk irányába fordítani (azaz torzítanak). Egy másik olvasatban a vállalkozónk nem talált annál vonzóbb egyéb alternatív lehetőséget akár a költségeket tekintve, ideértve az idő eltöltését is, mint a vállalkozás megindítását és fenntartását – írja a kiváló, magyar származású, de Amerikában híressé vált Scitovsky Tibor (1990).

A vállalkozói lét illúziói / A vállalkozói magatartás elméletei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 819 5

Hogyan viselkedik és gondolkodik az ember? Kiváltképpen hogyan gondolkodik és viselkedik egy vállalkozó? Mitől különlegesek ők? Van-e vállalkozói személyiség, és ha igen, milyen ez a profil? A vállalkozói gondolkodásban milyen torzítások és tévedési mintázatok ismerhetőek fel, ha egyáltalán vannak ilyenek? Milyen tudás szükséges egy vállalkozás indításához és évek múlva is sikeres vállalkozássá növesztéséhez?

Az elmúlt húsz évben ezek a kérdések foglalkoztattak. Ez a könyv nem kínál könnyebb utat azoknak, akik vállalkozni szeretnének. Betekintést – megértést viszont adhat. A vállalkozások, vállalkozók működési sajátosságainak megértése megkérdőjelezhetetlenül fontos kutatási téma napjainkban. Bármely nemzetgazdaságban látható, hogy a kisvállalkozások és az ő gazdasági szerepük, mint egy motor ad lendületet az adott ökoszisztémának.

Shaver és Scott 1991-es cikkének a Person, Process, Choice (Egyén, folyamat, választás) címet adta. A cím mögött meghúzódó modellben azt írják, kell az egyén, aki végigmegy egy döntési, értékelési folyamaton, amelynek a végén választásokat tesz, amelynek viselkedési megnyilvánulásai, következményei vannak. Nem tudunk értekezni a vállalkozásokról ezen lépések hiányában. A könyv egyfajta vezérfonalának tekintem ezt a folyamatot.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nemeth-a-vallalkozoi-let-illuzioi-a-vallalkozoi-magatartas-elmeletei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave