Németh Gergely

A vállalkozói lét illúziói / A vállalkozói magatartás elméletei

Hogyan gondoljunk magunkra mint vállalkozóra, és hogyan fejlesszük vállalkozásunkat?


A jogi forma

Egy vállalkozás jogi formája nem köthető a méretéhez, sokkal inkább ahhoz, hogy a tulajdonos milyen biztosítékokat, jogokat és kötelezettségeket vállal magára (Beck, Demirgüç-Kunt & Maksimovic, 2005). Alapvetően stratégiai szintű döntés, hogy milyen jogi formában valósul meg az adott ötlet. Egy tényezőt mindenképpen ki kell emelni, amely egy észlelési torzításon alapul: mind a külső észlelőkben (vásárlók, versenytársak), mind pedig az alapítóban (belső tag) valamilyen érzés keletkezik, amikor meglátja a cégformát. Például van egy nagyságra és megbízhatóságra vonatkozó téves észlelés, ha Kft., vagy Zrt. elnevezést látnak a cég nevében az emberek. Ez egy klasszikus tévedésünk, amelyet az elégtelen kalibráció (calibration) egyik válfajának sorolunk be, azaz „véletlen regressziónak” (Lichtenstein, Fischhoff & Phillips, 1977; Kahneman & Tversky, 1996; Mitchell, Mitchell & Smith, 2008). Az átlaghoz térünk vissza, amikor látunk egy entitást, és a gyakoribb esetek alapján vonunk le következtetéseket. Példánkban a kft. és a zrt. jogi forma nagyobbnak és megbízhatóbbnak tűnő cégeket sugallhat, mint egy bt. Hasonló észlelési torzításunk van a régi és új cégek terén a megbízhatóság tekintetében – pedig itt az egyénnek sincs megbízható adata a tényszerűséghez.

A vállalkozói lét illúziói / A vállalkozói magatartás elméletei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 819 5

Hogyan viselkedik és gondolkodik az ember? Kiváltképpen hogyan gondolkodik és viselkedik egy vállalkozó? Mitől különlegesek ők? Van-e vállalkozói személyiség, és ha igen, milyen ez a profil? A vállalkozói gondolkodásban milyen torzítások és tévedési mintázatok ismerhetőek fel, ha egyáltalán vannak ilyenek? Milyen tudás szükséges egy vállalkozás indításához és évek múlva is sikeres vállalkozássá növesztéséhez?

Az elmúlt húsz évben ezek a kérdések foglalkoztattak. Ez a könyv nem kínál könnyebb utat azoknak, akik vállalkozni szeretnének. Betekintést – megértést viszont adhat. A vállalkozások, vállalkozók működési sajátosságainak megértése megkérdőjelezhetetlenül fontos kutatási téma napjainkban. Bármely nemzetgazdaságban látható, hogy a kisvállalkozások és az ő gazdasági szerepük, mint egy motor ad lendületet az adott ökoszisztémának.

Shaver és Scott 1991-es cikkének a Person, Process, Choice (Egyén, folyamat, választás) címet adta. A cím mögött meghúzódó modellben azt írják, kell az egyén, aki végigmegy egy döntési, értékelési folyamaton, amelynek a végén választásokat tesz, amelynek viselkedési megnyilvánulásai, következményei vannak. Nem tudunk értekezni a vállalkozásokról ezen lépések hiányában. A könyv egyfajta vezérfonalának tekintem ezt a folyamatot.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nemeth-a-vallalkozoi-let-illuzioi-a-vallalkozoi-magatartas-elmeletei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave