Németh Gergely

A vállalkozói lét illúziói / A vállalkozói magatartás elméletei

Hogyan gondoljunk magunkra mint vállalkozóra, és hogyan fejlesszük vállalkozásunkat?


Post mortem módszertan

A kutatás módszertanához egyrészről az orvosi tevékenységből, másrészről az ún. reverse engineering módszertanából kaptam az inspirációt (Samuelson & Scotchmer, 2001). A menedzsmenttudomány szakirodalmából korábban megtudhattuk, hogy hogyan lehet kiváló szervezetet felépíteni, illetve hogy milyen tipikus hibákat lehet elkövetni. Azonban ezekből csak nyomokban derült ki, melyek azok, amelyek valóban fontosak lehetnek egy szervezet életben maradásánál. Egy folyamatot – pláne, ha emberek vesznek benne részt – nehéz felderíteni (pl. a különféle torzítások miatt). Az utólagos vizsgálat tisztábbá teheti a képet és pontosabb visszajelzéseket kaphatunk (hiszen már nem vagyunk benne a folyamatban). A folyamatban legtöbbször nem tudunk kellően tárgyilagosak lenni, túl közel vagyunk az objektumhoz. Pedig a kvázi racionális helyzetkiértékeléshez távolság kell. A post mortem kutatási módszer célja, hogy a már lezajlott folyamatot kellő távolságból vizsgálhassuk. Természetesen itt is felmerülhet a torzítás, ha még nem tettük túl magunkat a folyamaton, sőt egy idő után a felejtés és az „emlékek újraszerkesztése” (konstruktív emlékezet; Eysenck & Keane, 2003) is megtörténhet, ami kockázatot rejt egy kutató számára. Azonban ezen jelenségek ellen valamelyest lehetséges védekezni, például többes beszámolók kérésével ugyanazon eseményről.

A vállalkozói lét illúziói / A vállalkozói magatartás elméletei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 819 5

Hogyan viselkedik és gondolkodik az ember? Kiváltképpen hogyan gondolkodik és viselkedik egy vállalkozó? Mitől különlegesek ők? Van-e vállalkozói személyiség, és ha igen, milyen ez a profil? A vállalkozói gondolkodásban milyen torzítások és tévedési mintázatok ismerhetőek fel, ha egyáltalán vannak ilyenek? Milyen tudás szükséges egy vállalkozás indításához és évek múlva is sikeres vállalkozássá növesztéséhez?

Az elmúlt húsz évben ezek a kérdések foglalkoztattak. Ez a könyv nem kínál könnyebb utat azoknak, akik vállalkozni szeretnének. Betekintést – megértést viszont adhat. A vállalkozások, vállalkozók működési sajátosságainak megértése megkérdőjelezhetetlenül fontos kutatási téma napjainkban. Bármely nemzetgazdaságban látható, hogy a kisvállalkozások és az ő gazdasági szerepük, mint egy motor ad lendületet az adott ökoszisztémának.

Shaver és Scott 1991-es cikkének a Person, Process, Choice (Egyén, folyamat, választás) címet adta. A cím mögött meghúzódó modellben azt írják, kell az egyén, aki végigmegy egy döntési, értékelési folyamaton, amelynek a végén választásokat tesz, amelynek viselkedési megnyilvánulásai, következményei vannak. Nem tudunk értekezni a vállalkozásokról ezen lépések hiányában. A könyv egyfajta vezérfonalának tekintem ezt a folyamatot.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nemeth-a-vallalkozoi-let-illuzioi-a-vallalkozoi-magatartas-elmeletei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave