Molnár Ágnes (szerkesztő): Szervezeti antropológia

Elméletek és módszerek a formális szervezetek kutatásában

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Sárkány Mihály

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

szociálantropológus

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Néprajztudományi Intézet
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

DOI: 10.1556/2065.185.2024.5.16
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

 
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A szociokulturális antropológia művelése erősen megváltozott az 1960-as évektől kezdve. A világszerte érvényesülő modernizáció kiterjesztette az állami és egyéb intézményrendszereket mind nyugati, mind egyéb változataiban, gyökeresen átalakítva a hagyományosként felfogható életformákat, legyen szó akár arról, hogy a családi-rokoni körben felnevelődés kiegészült az iskolai neveléssel, akár arról, hogy a megélhetési formák átalakultak a világpiac érvényesülésének következtében, éljen bárhol ember a világon. Ez szükségessé tette a kutatások kiterjesztését az új jelenségekre és az azokat létrehívó, kikényszerítő szervezetekre is, hiszen már nem lehetett eltekinteni tőlük a távoli társadalmak és kultúrák leírásakor sem. A kutatási érdeklődés változásához hozzájárult az is, hogy a mondott időszakban az egyetemek ontották az antropológusokat, különösen az angolszász világban, és az állást keresők egyre kevésbé találtak munkahelyeket az egyetemi-kutatóintézeti szférában, így a gyakorlati élethez közeledve az alkalmazott antropológia művelői lettek, amelynek különböző ágai egyre szaporították a jelzős antropológiák sorát. Így bontakozott ki az üzleti antropológia, az ipari antropológia mellett a szervezeti antropológia is (és a sor folytatható).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A változásokból fakadó időszerűséget ismerték fel a Miskolci Egyetem Kotics József vezette Kulturális és Vizuális Antropológia Tanszékének oktatói, amikor 2018-ban úgy döntöttek, hogy beiktatják a képzésbe a szervezeti antropológia tárgyat. Így kapott megbízást Molnár Ágnes az ehhez szükséges tájékozódás elvégzésére, amelynek eredményei olvashatóak az ismertetett kötetben. Írásainak megtárgyalására szervezett munkaülést az MTA Néprajzi Bizottsága mellett létesített Kulturális Antropológiai Munkabizottság 2022. március 22-én, amelyen Molnár Ágnes röviden összefoglalta tanulmányait. Előadásához a szervezettudomány és szervezetfejlesztés erre felkért művelői fűztek kommentárt, és néhány, szervezetantropológiainak mondható vizsgálat kezdeti lépéseit megtevők ismertették, hogy eddig mire jutottak. Az ő közleménnyé formált előadásaik is olvashatók a kötetben.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Molnár Ágnes első tanulmánya tudománytörténeti áttekintés a szervezetantropológia kezdeteitől a mai érdeklődési irányokig. A kezdetek, mondjuk inkább előzmények felderítése nem egyszerű, mert inkább arról beszélhetünk, hogy más tudományok keretében kezdeményezett vizsgálatokba vontak be antropológusokat, azt remélve, hogy kutatási technikáikkal, az 1920-as évekre már kiérlelt terepmunka-módszerekkel, főként a résztvevő megfigyelés alkalmazásával gazdagíthatják a kutatási eredményeket.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Molnár Ágnes két ilyen előzetes eseménysorról ír. Az egyik a híres Hawthorne-projektben, az Elton Mayo pszichológus és szociológus által vezetett kutatásban való részvétel volt, amelyet a Western Electric Company üzemében, az Illinoisban található Ciceróban 1927 és 1932 között végeztek, és főként arra a kérdésre kerestek választ, hogy hogyan volna növelhető a termelékenység.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A második a Max Gluckman tanítványi köre által végzett vizsgálatsor volt Angliában. A Johannesburgban született Max Gluckman a II. világháborút megelőzően a Lusaka közelében létesített Rhodes-Livingstone Institute igazgatója volt, 1949-ben nevezték ki az újonnan létesített szociálantropológia tanszék professzorává Manchesterben. Afrikai kutatásai során dolgozta ki a szituációelemzés módszerét, amelyet sikerrel alkalmaztak tanítványai, közöttük nők is ipari munkahelyek vizsgálatai során is az 1950-es években, kapcsolatban állva a Manchester Business Schoollal is. Tanulmányozták különböző etnikumúak és különböző neműek együttműködésének sajátosságait, konfliktusait, így megismerhetővé váltak a résztvevők motivációi, no meg az is, hogy milyen fontos a társadalmi egyensúly megteremtése.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Néhány évtizedes szünet után, ami a szociokulturális antropológiában általánosságban is az útkeresés évtizedeinek volt mondható, az 1980-as évek elején éledt újjá a szervezetek vizsgálata antropológiai megközelítéssel. Már nem a kutatási módszertan kapott hangsúlyt, hanem a kultúra fogalmának bevonása az elemzésbe. Kutatási témává vált magának a szervezetnek a kultúrája, az, hogy erre milyen hatással van a szervezetekbe bekapcsolódók hozott kultúrája, milyen az érintkezés nyelvezete, hogyan fejez ki hatalmi viszonyokat, milyen beidegződések érvényesülnek az alkalmazkodásban, akár a külső várakozásokat tekintve, akár az egymás mellett vagy egymással összhangban tevékenykedés során, hogyan különböznek a világ különböző térségeiben a vállalati kultúrák, amely kérdésre különösen a japán vállalatszervezés és érintkezési mód irányította rá a figyelmet. Kutatások sokaságáról informál a tanulmánynak ez a része, nem feledkezve meg arról sem, hogy Letenyei László hogyan hasznosította a networkanalízist magyarországi kutatásaiban. Különösen figyelmet érdemelnek a szerző észrevételei az antropológiai tudás hasznosításának etikai problémáit illetően mind gazdasági, mind politikai szervezetek esetében.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Már ez az igen informatív áttekintés is érinti az antropológiai-etnográfiai módszerek alkalmazásának buktatóit. Még hangsúlyosabban foglalkozik ezekkel a második tanulmányban Molnár Ágnes, amelynek alcíme: A megközelítés, a terepmunkamódszerek és a nyilvánosságra hozatal problémái. Ebben az írásban a szerző nemcsak ismertet, hanem megosztja töprengéseit is az olvasóval. Egyebek között az etnográfia mint adatgyűjtési módszer és az etnográfia mint kutatási eredmény közötti különbségtétel jelentőségéről, az állapotleírásra kidolgozott etnográfiai módszer alkalmazhatóságának lehetőségéről gyorsan változó szervezetekben, a holisztikus megközelítés nehézségéről, az időben korlátozott kutatás esélyeiről, végül ismét az etikai problémákról. Hiszen sok esetben a kutatás előfeltétele az adott szervezet vezetőitől engedély beszerzése a kutatásra, ami korlátozásokat is magába foglalhat – ideértve a közzététel lehetőségét. És nem csupán a szervezetek vezetőire kell gondolnunk, mert az azokban tevékenykedők is érzékenyek arra, ahogyan egy kutatás eredményében megjelenítődnek – és véleményüknek hangot is adhatnak.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A Molnár Ágnes írásait kommentáló Gelei András szervezetkutató, szervezetfejlesztési szakember magvas tanulmányban részletezi, hogy az antropológusok kutatásaiban felmerült módszertani hozadékok jórészt beépültek a szervezetkutatók szemléletébe is, áttekintést adva a szervezetkutatások irányultságának fordulatairól. Mind ő, mind a másik szervezetkutató hozzászóló, Prihoda Gábor hangsúlyozza a tudományközi együttműködés fontosságát. Prihoda Gábor kommentárja második felében a szervezetfejlesztés gyakorlati kérdéseit tekinti át. Ennek során ismerteti Michael Henderson nyílvessző példáját arról, hogy a cél eléréséhez milyen szükség van a nyílvessző tollazatára, ami a kultúra, tehát ismernünk kell. Ezen a ponton érdemes felidéznünk Edward T. Hall meglátását, hogy a kultúra a rejtett dimenzió, és máris világos a szociokulturális szakember tennivalója.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A könyvet két, mint említettem, még folyamatban lévő kutatást ismertető tanulmány zárja. Nagy Emőke szimbólumok és szokások vizsgálatára buzdít, amelyek a szervezet megjelenítésének a szervezettel való azonosulásnak alkalmai. Vangel Márk egy ipari üzem viselkedési mintáiról kapott beszámolókat mutat be, amelyeket részt vevő megfigyelőként nem volt módja megtapasztalni, illusztrálva a szervezetszociológiai kutatás nehézségeit.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A kötetről összegezve elmondható, hogy fölöttébb gondolatébresztő írásokkal gyarapítja az olvasó ismereteit, aki megállapíthatja azt is, hogy milyen fontos az átjárás a társadalomtudományok közötti határokon, ha a gyakorlat során felmerülő problémák megismerése a kutatás tárgya.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Molnár Ágnes szerkesztő: Szervezeti antropológia. Elméletek és módszerek a formális szervezetek kutatásában. Budapest: L’Harmattan Kiadó, 2022, 162 o.
 
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave