Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


A magyarországi szentek legendái

A kereszténység felvétele után magától értetődően alakult ki az igény olyan szentek tiszteletére, akik az egyházat és a krisztusi tanítást Magyarországon képviselik. Már Szent Márton pannonhalmi patrocíniuma mögött is állhatott lokális szenttisztelet (Szent Márton a legenda szerint Szombathelyen született). A 12. század vége előtt a helyi szentek szentté avatása nem igényelt alapos, a Vatikán által jóváhagyott kanonizációs eljárást, és a női szenteket kivéve az összes középkori magyarországi szent kultusza ebben az átmeneti időszakban indult meg. Szent Zoérard/Szórád (András) és Benedek után Szent István és Imre tiszteletét László király kezdeményezte 1083-ban, magát Lászlót pedig III. Béla kérésére nyilvánította szentté III. Celesztin pápa 1192-ben. A szent ünnepének megtartásához és emlékének megőrzéséhez szükség volt legendák, azaz olvasmányok létrejöttére. A legelső legenda, amelyet Boldog Mór pécsváradi apát, majd pécsi püspök írt a két zoborhegyi remetéről, Szórádról (Andrásról) és Benedekről, minden bizonnyal 1064 után keletkezett. A pannonhalmi Szent Márton-kolostor bencés növendéke, Mór püspök a két remete aszketikus életleírásában valószínűleg a kortárs cluny-i bencés reformmozgalom tanításait kívánta megörökíteni. Az uralkodói szenttisztelet jelei már ebben a legendában is megjelennek: Salamon király, Géza és László hercegek pécsi tartózkodása alatt Géza megkapta Szent Szórád/András legfontosabb ereklyéjének, a testéből kiemelt vezeklőövének a felét.10

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave