Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Színház és dráma

A magyar színháztörténet intézményesülésének első nagy fordulópontja az 1790-es év: október 25-én zajlott le ugyanis a karmelita kolostorból színházzá átalakított budai Várszínházban az első, hivatásos társulattól előadott, magyar nyelvű színielőadás (erről és alábbiakban érintett problémákról összefoglalólag lásd Kerényi Ferenc 1990). Ezt megelőzően a 18. században a magyarországi színjátszás egyik bázisaként a néhány arisztokrata kastélyszínház exkluzív látványosságnak szánt előadásai szolgáltak, amelyekben vagy főúri műkedvelők játszottak, vagy fizetett alkalmazottakat is bevontak (ilyen volt pl. az Esterházyak nevezetes kismartoni és eszterházi színháza, ahol Haydn is közreműködött udvari karmesterként és zeneszerzőként). Tömeghatása és irodalmi jelentősége szempontjából is jóval lényegesebb volt azonban az iskolai színjátszás. Ez utóbbi a különböző felekezetek gimnáziumaihoz kötődött, s itt a képzés részeként mutattak be a tanulóifjúság közreműködésével különböző, az iskola tanáraitól fordított, kompilált vagy írott darabokat – latin, német vagy akár magyar nyelven. A katolikus gimnáziumok ebből a szempontból komoly kulturális aktivitással működtek, s az egyes szerzetesrendek fenntartotta iskolák eltérő sajátosságokat mutató repertoárt alakítottak ki. A szcenikai megoldások és a bemutatott darabok száma szerint is a jezsuiták gimnáziumai voltak legfontosabbak – természetesen ez csak a rend 1773-as feloszlatásig érvényes. A piarista, pálos, minorita iskolai színjátszás sem elhanyagolható jelentőségű – a ferenceseknél, pl. az erdélyi Csíksomlyón a húsvéti misztériumjátékok jelentettek nagy hagyományt. A protestáns kollégiumok esetében az evangélikusoknál és az unitáriusoknál (ez utóbbiaknál persze Erdélyben) született számos drámaszöveg – a reformátusoknál, az 1562. évi Debreceni Hitvallásnak a színjátékokat elítélő állásfoglalása miatt, csak a 17. század második felétől bukkant fel az iskolai színjáték, s a 18. század végéig fokozatosan nőtt a darabok és az előadások száma, s a század közepétől ezek már magyar nyelven zajlottak. A 18. században ilyenformán létrejött, hatalmas szövegkorpusz néhány darabja átkerült a már hivatásos színtársulatok műsorrendjébe is (mint pl. a piarista Simai Kristóf néhány műve), mint ahogy az iskolai színjátszói tapasztalatokkal rendelkezők némelyike később színészként bukkant fel.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave