Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


A lovagi kultúra

Annak ellenére, hogy a történeti forrásanyag a 14. századból már meglehetősen gazdag, az okleveles emlékek száma ugrásszerűen megnő az Árpád-kort követően, és Magyarország a nemzetközi nagypolitika fontos szereplője lesz Károly Róbert, Nagy Lajos és Zsigmond király uralkodása alatt, a lovagi jellegű irodalomnak és kultúrának nagyon kevés fennmaradt emlékét ismerjük. A magyar lovagi hősökről szóló külföldi (mint Krizsafán fia György széles körben, latinul és németül is elterjedt zarándoklatleírása, vagy Tar Lőrinc pokoljárása Szent Patrik írországi pugratóriumában) és magyarországi híradások (mint az elsőként Ilosvai Selymes Péter által a 16. század végén feljegyzett Toldi-monda) arra utalnak, hogy létezett Magyarországon a lovagi kultúra eszmevilága, amelyben a hősi erények gyakorlásának, a hit védelmének elsődleges célja a megváltás elnyerése volt (Kurcz Ágnes 1988).

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave