Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


A bárdköltői szerephagyomány

Petőfi lírája 1847-ben fordult a bárdköltői hagyomány felé, s ennek különböző szerepváltozatait korai haláláig váltogatta. Pályájának e szakaszában egy igen különös ellentmondás rejlik, melynek nagyszabású összehangolási kísérleteként értelmezhetőek lírai költeményei. Petőfi ugyanis – hasonlóan ahhoz, amiként a népköltői szerepét megformálta – arra törekedett, hogy közösségi megnyilatkozásai messzemenően individualista, vallomásos hangon szólaljanak meg, s mindemellett a nemzeti képviselet formáit igyekezett egyetemes, kozmikus dimenzióba helyezni. Itt azonban a lírai hang személyességének és képviseleti jellegének ellentéte komoly feszültségbe kerülnek, ami részint a versek hiperbolikus építkezésében, részint pedig e két dimenzió kinyilatkoztatott elválasztásában érhető tetten. 1847-es versgyűjteményének ismert mottója szabadság és szerelem bonyolult viszonyrendszerében fogalmazza meg ezt a kettőséget: a szabadság elvont (és nem mellesleg definiálatlan) fogalmát téve meg az emberiség legfőbb céljának, ugyanakkor a szerelem individualitása az érte hozott áldozat révén az emberi élet céljává lesz, tehát szabadság és szerelem között nem értékbeli különbség van, sokkal inkább dimenzionális eltérés:

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave