Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


A komikus eposz

Az eposz műfajának magyarországi történetét végigkísérte a komikus eposzok párhuzamosan futó sorozata. A műfaji rendszerekben ennek igen nagy hagyománya van, legalább a Homérosznak tulajdonított Batrachomyomachia óta, melynek témájára már Csokonai Vitéz Mihály is írt egy eposztravesztiát (lásd 361–362. o.). Ugyanakkor az 1830-as évek honfoglalási és történelmi verses epikája után, a komikus eposz műfajában született darabok a hősi epika paródiájaként is olvashatóak voltak. A Petőfi első köteteként megjelenő A helység kalapácsa205 pl. nemcsak a műfaj, de a Vörösmarty-féle verses epikának is travesztiája, legalábbis a kortársak a roncsolt, sorokra tördelt hexameterekben megírt falusi, kocsmai verekedés cselekvényét, a képzavarokkal illetve groteszk képekkel zsúfolt szövegépítkezést és hőseinek alantas ábrázolását Vörösmarty csatajeleneteinek, patetikus metaforáinak és nagyszabású hőseinek paródiájaként is olvasták. (Példának okáért a szélestenyerű Fejenagy figurája Ete alakjával olvasható össze, még a névadás tekintetében is: „Mindene nagy: vasa nagy, dárdája nagy, ő maga is nagy.” – I, 580.) Mindenesetre a verses epikának a népies figurák és zsánerképek felé fordítása már mintegy előkészíti azt, hogy Petőfi a későbbiekben nem a hősi epika irányából közelít e műformához, hanem azt a népies irodalmi regiszter kereteibe helyezi. A helység kalapácsa ugyanis annak a stiláris fordulatnak első lépése, melyet a néhány hónapon belül megjelenő lírai kötet (Versek 1842–1844, lásd 448–450. o.) és újabb népies elbeszélő költemény (János vitéz) hajt végre.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave