Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Egy bölcseleti kamaradarab (Czakó Zsigmond: Leona)

A korai öngyilkossága miatt legendássá vált Czakó Zsigmond Leona című darabja247 (1846) kamaradarab: mindössze négy igazi szereplője van (Aquil és Irén közös gyermeke csupán néma figuraként van jelen). A hosszú monológok és a darab – általában is igen nehéz filozófiai tartalommal teli – szövege pedig jelentősen megnehezíti a mű színpadi sikerre vitelét: a szórványos 19. századi bemutatók óta még kísérlet sem történt a magyar színpadi repertoárba való beillesztésére. Pedig Czakó tragédiája olyan dráma, amely modellszerűségével és bölcseleti tartalmával talán a legmerészebb kísérlete az 1840-es évek magyar irodalmának (értelmezésére újabban lásd Dörgő Tibor 2004).

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave