Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Cholnoky Viktor

Cholnoky Viktor novellisztikájában – Krúdy életművéhez hasonlóan – a modernség és a 19. századi magyar elbeszélő hagyomány öröksége szorosan összefügg egymással. Az olyan tradicionális epikai eljárások, mint az élőbeszédet imitáló hangütés és az elbeszélőkedv által alakított előadásmód Cholnoky prózájában az irodalmi önreflexió eljárásaivá válnak. Az elbeszélőkedv látványos megnyilvánulásai az előadásmódra irányítják a figyelmet, ami alkalmat teremt a szöveg megalkotottságának tudatosítására. Cholnoky novelláinak jelentős része a művészlét és az irodalom mibenlétének problémáit veti fel, többnyire a valósághoz, illetve a valószerűséghez fűződő viszony nézőpontjából közelítve a kérdéshez. A szövegek perspektívájából tekintve a művészet valódi közege a fantasztikum és a játékosságra hajló képzelet. Mivel a valószerűség nem meghatározó ismérve a művészetnek, ezért – a novellákban többnyire költőként emlegetett – művésznek talán legfontosabb tulajdonsága korlátozott szavahihetősége. Cholnoky novelláinak narrátorai s a megalkotott költő-figurák egyaránt gyakran utalnak a művészek sajátos „ténykezelésére”, miközben azt is világossá teszik, hogy az elbeszélések legfontosabb esztétikai teljesítménye éppen a valóságtól elszakadó képzelet megnyilatkozásában rejlik. Az irodalmiság, illetve a művészlét kérdéseinek felvetése Cholnoky műveiben többnyire az (ön)irónia és a játékos humor nézőpontjával fonódik össze. A komikum ilyen kitüntetett jelenléte elbeszélői modorában valószínűleg nem független a 19. század anekdotikus elbeszélői hagyományától.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave