Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Füst Milán

Füst Milán lírai nyelvének archaikus reminiszcenciái, melyek végigkísérik költői pályáját, az életmű értelmezésének kiemelt kérdésévé teszik a hagyományhoz fűződő viszonyt. A költői szerep megalkotottsága, a megszólalás elszakadása a konkrét vershelyzettől nagyrészt arra a hangsúlyozottan stilizált, a kortárs lírai köznyelvtől látványosan elütő nyelvi modalitásra vezethető vissza, amelynek alapvető hatáselve a régiség képzetének felkeltése. Füst legjellegzetesebb poétikai eljárásainak többsége az imitált archaikus, valamint a modern, a kortárs nyelvi rétegek összjátékára vezethető vissza, melyben az ellentétét, a törés alakzata (Schein Gábor 2006: 65) ugyanúgy szerephez jut, mint a folytonosság sugalmazása. Ha számba vesszük, hogy a lírai életmű milyen beszédmódokat és kulturális kódokat idéz meg, arra a következtetésre juthatunk, hogy elsősorban az irodalmi tradíció olyan elemeit illesztik a versek a maguk szövegébe, melyekhez a hangsúlyozott régiség képzete társul. Füst költészetében mindvégig az antik irodalmak és a Biblia nyelvi hagyománya marad a nyelvi imitáció legfontosabb forrása. Bár az érzékeny olvasó olykor a shakespeare-i dikció vagy Berzsenyi (pl. A magyarokhoz, lásd 349. o.) hatásának nyomait is felfedezheti némely szöveghelyen, a Biblia és görög-latin ókor nyelvi megidézésének gyakoriságát egyetlen más evokált beszédmód sem közelíti meg.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave