Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Radnóti Miklós

Radnóti első kötetei a modern lírának azt a változatát képviselik, amely az esztétizmus poétikáját avantgárd vonásokkal vegyíti. Ebben a tekintetben a Pogány köszöntő (1930) és az Újmódi pásztorok éneke (1931) Szabó Lőrinc és József Attila eredményeihez kapcsolódik, akik szintén avantgárd elemekkel vegyítve folytatták a nyugatos költészet hagyományát. Radnóti első korszakának beszédmódja Szabó Lőrinc szabadvers-korszakának poétikájához némiképp közelebb áll, mivel az avantgárd eljárások szintén kevésbé határozottan érvényesülnek benne, mint József Attila költészetében. Az avantgárdot idéző megoldások inkább csak átszínezik verseit, nem született olyan költeménye, amelyet fenntartások nélkül avantgárd alkotásnak nevezhetnénk. A legszembetűnőbb sajátosság a szabad vers alkalmazása, ami ugyan szoros értelemben nem avantgárd vonás, de a magyar lírai hagyomány kontextusában bizonyos értelemben mégis annak tekinthető, mivel nálunk az izmusok nyomán terjedt el széles körben ez a forma. Avantgárdot idéző jegynek tekinthetjük a képalkotásnak azt a változatát is, amely a meglepő, absztrakt kapcsolatokra épülő trópusokat részesíti előnyben: „Karcsú ujjaid közt aranyló / narancs az életünk régi kedve”; „álomhegyeim sorra beszakadnak”; „lila madarak ülnek a ködben / a lámpák alatt” (Az áhítat zsoltárai). A képalkotásnak ezt a módját a Szegénység és gyűlölet verse című költeményben még szembetűnőbbé teszi a látványos Kassák-hatás: „Testvér, én éjjelenként füstfürtös, fekete / tűzfalak tövén aludtam a szegénység és / gyűlölet álmaival s kiforgatott zsebekkel / ordítottam a szegénység dalát az aranyméhű / kazánok felé! // A gyűlölet szerető, gömbölyű szavai forgatták / az áttételek lomha kerekét, amikor telthúsu / fehér álmok szorultak be a szíjjak közé.” A depoetizált és figuratív nyelv közötti éles váltásokra épülő versszerkesztés (pl. Este. Asszony, gyerekkel a hátán) ugyancsak az avantgárd poétikára emlékeztet. Ez a megoldás a már klasszicizáló tendenciájú Újhold (1935) kötetben olvasható És kegyetlen című versben is visszatér.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave