Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Nagy Gáspár

A 70-es, 80-as évekre a népi irodalom kánona szinte teljes mértékben a költészetre koncentrálódott, miközben a szélesebb közönségízlés a prózának, elsősorban a regénynek kedvezett, és a versek olvasása egyre szűkebb körre korlátozódott. A népi irodalom másik öröklött problémája a poétikai megújulás képességének hiányában keresendő. A problémát feldolgozatlanul hordozta magában a népi irodalom Bartók-kultusza. Bartókban azt a zeneszerzőt látták, aki a zene területén mintegy beteljesítette a 19. századi népiesség programját, vagyis a Kárpát-medence folklórkincséből táplálkozva korának legmagasabb szintű, külföldi koncerttermekben is érvényes esztétikai teljesítményeit hozta létre. Mindezt úgy értették, hogy a néppel való azonosulás szinte természetesen rejti magában az értékek birodalmába való bejutást (Margócsy István 2005: 307). A nép azonban ebben a hagyományban soha nem szociológiai, sőt még csak nem is etnográfiai entitás volt, hanem az ideológiai kultusz terméke. Még inkább azzá vált a 70-es évekre, hiszen ekkorra a tömeges szövetkezetesítés és a modern médiakultúra terjedése folytán lényegében felszámolódott a tradicionális paraszti kultúra, sőt jórészt maga a parasztság is eltűnt. Amikor a népi írók ezt belátták, és kimondták, hogy a néphagyomány továbbvitelének feladata az értelmiségre hárul, nem csupán azt fogadták el, hogy a népi kultúra a városi kultúra részeként éljen tovább (ennek volt legsikeresebb megnyilvánulása a korabeli táncházmozgalom), hanem azt is be kellett ismerniük, hogy feladatukat ideológiai természetűnek látják. A népi irodalom poétikai megújulásának képtelensége nyilvánvalóan összefügg ideologikus megalapozottságával, és az alapjául szolgáló ideológia beszédmódbeli, szemléleti zártságával.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave