Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Tolnai Ottó

A magyar neoavantgárd harmadik meghatározó központja az akkoriban Jugoszláviához, ma Szerbiához tartozó Újvidéken, az Új Symposion című folyóirat környezetében található. Ez a folyóirat és a körülötte mutatkozó aktivitás jellegében alapvetően eltér a Magyar Műhelytől, amit jól mutat, hogy amíg az utóbbi munkáját programszövegek és programadó megnyilatkozások sokasága kíséri, az Új Symposion lapjain ilyenekkel nem találkozunk. Az Új Symposiont nem az irodalom megújításának, egy új mediális művészet létesítésének szándéka és kíváncsisága fűti, hanem egy addig nagyrészt irodalmon kívüli kulturális táj, a Vajdaság önszemléletének megalkotása, a hozzátartozó narratív és poétikai alakzatok kialakítása. A régió tértapasztalata a határ, a periféria és a hely nélküliség alakzataival írható le, ezek előfordulása jellemez számos olyan prózai és lírai alkotást, amely metonimikus kapcsolatba hozható a Vajdasággal. Ilyen alkotás például Domonkos István 1971-ben megjelent Kormányeltörésben című verse, csakúgy mint Tolnai Ottó lényegében egész költészete, amelynek első Magyarországon kiadott válogatása Vidéki Orpheusz címmel jelent meg 1983-ban. Alighanem összefügg ezzel a sajátos tértapasztalattal, hogy mindkét költő pályaindulásától kezdve hangsúlyosan szakított a költőiség eleven konvencióival, és költőietlen, rombolt grammatikai, retorikai struktúrák működtetésével tárgyi funkciókat kölcsönöztek a nyelvnek. Ez nem csupán azt jelenti, hogy verseikben távolság keletkezik a nyelv és használója között, hanem azt is, hogy a vers anyagszerűsége, tipográfiája, szintaktikai szerkezete kerül az olvasás előterébe. (Kulcsár-Szabó Zoltán 2007: 643.)

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave