Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


A hagyományos drámaformák megújítási kísérletei

A 90-es évek drámairodalma tematikusan bonyolultabb képet mutat, mint a megelőző évtizedeké. Az időszak fontosabb művei nem tárgyalhatóak maradéktalanul a történelmi és a társadalmi drámák, valamint a kísérleti törekvések alkotta tipológiai rendben. Radnóti Zsuzsa figyelte meg, hogy „a történelmi, társadalmi szférákhoz, a politikához közvetlenül kötődő társadalomábrázoló színház és társadalmi dráma igénye mint fő tendencia megszűnt, illetve erősen átalakult” (Radnóti Zsuzsa 2003: 30). Az átalakulás bizonyítéka az is, hogy ebben az időszakban Márton László A nagyratörő (1993) című szomorújátékán kívül nem született jelentős történelmi dráma, és a következő évtizedben is csupán Térey János és Papp András közös munkája, a Kazamaták (2006) sorolható ebbe a tematikus csoportba. A társadalmi drámák típusát képviselik Németh Ákos színművei, Parti Nagy Lajos Mauzóleuma (1995), Spiró György Honderűje (1997), az ezredforduló után pedig Egressy Zoltán Portugálja, Háy János Gézagyereke (2005) és Térey János Asztalizenéje (2008). Ezek a drámák realista vagy éppen naturalista játéknyelvre íródtak, többnyire zárt térben játszódnak, a cselekmény színhelye jól felismerhetően a kortársi Magyarország.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave