Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


A tudósító ének Tinódi után

Vajon Tinódi a tudósító ének műfajának megteremtője, vagy inkább egy nagy múltra visszamenő hagyomány betetőzője volt? Ez az epikus verstípus, mint a Szabács viadala esetében láttuk, már nagyjából kialakult az 1470-es években. A következő század tízes éveiben a Tinódi által is művelt veszedeleménekre találunk példát. Tinódi mégis úgy beszél kötete előszavában, mintha társak nélkül, egyedül vállalkozna a kor eseményeinek megéneklésére: „Én azt meggondolván, és látván ez szegín Magyarországban, mely csuda veszödelmes hadak kezdének lennie: ezöknek megírására, hogy ki lenne vég emléközet, senkit nem hallhaték.” A mára fennmaradt históriás énekanyagban a Cronicában lévőkön kívül viszonylag kevés tudósító éneket találunk. Tinódi halálának az évében írta meg (és jelentette meg Kolozsváron) Tőke Ferenc alsólindvai prédikátor Szigetvár első ostromának történetét. 1556-ban Horváth (Stančić) Márk kapitány vezetésével Szigetvár védői sikeresen álltak ellen Hadim Ali budai basa ostromának. A hős várvédőknek emléket állító Tőke Ferenc – aki három évvel korábban már írt egy történeti éneket (Spira Ferenc doktor históriája) (sőt latin üdvözlő verseket is szerzett) – a Tinódi-féle tudósítóének-modell leghűségesebb követője. Az éneke végén ugyanúgy előszámlálja az ostrom hősi halottjait, mint Tinódi az Egervár viadaljában. Ugyancsak az egri históriához hasonlóan Tőke Ferenc énekét is latinra fordította Zsámboky János.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave