Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Csokonai Vitéz Mihály

A fiatalon elhunyt Csokonai Vitéz Mihály költészete150 azért is roppant izgalmas jelenség, mert a 18–19. század fordulójának szinte az összes lírai megnyilatkozási lehetőségét kiaknázta. A mindössze bő másfél évtizedre nyúló költői pálya olyan sok hangon szólalt meg, hogy Csokonait legutóbbi monográfusa „az újrakezdések költőjének” nevezte (Debreczeni Attila 1998). Hiszen a debreceni Református Kollégium diákjára hatott a közköltészet formakincse és toposztára; nagy kísérlete arra nézvést, hogy az 1796. évi országgyűlés eseményeire verses formában reagáljon és a versrendszerek alkalmankénti virtuóz egymásba játszása a mesterkedőkhöz kötik; anakreóni és Lilla-kötetének antikizáló, érzékeny gesztusai, valamint fordításai (elsősorban Ewald Christian von Kleist A’ Tavaszának magyarítása) egy neoklasszicista poétika felől is olvashatóvá váltak; az Alkalmatosságra írt versekkel a rendi költészet elemeihez nyúlt; ugyanakkor a rendi költészet megszólalási formáit nagy erudícióval távolította el az alkalmiságtól, s közelítette a bárdköltészeti szerepmodell tudós-literátori változatához. E sokszínűségnek köszönhetően – Horváth Jánossal szólván – „tarkabarka” e poézis (Horváth János 1936b: 8), egyszerre van benne jelen a dévaj mulatságok szókimondása és a magasabb szférák világának idealizált szépségeszménye, s egyszerre szólal meg – és terjed el – a közköltészet közegében és lesz a főrangúakhoz köthető reprezentatív alkalmak része. Annyi megkötéssel persze, hogy Csokonainak eltérő darabjai, más és más társadalmi közegekben, más alkalmakkor válnak költészeti aktusokká, még ha össze is kapcsolja őket szerzőjük inventiójának példátlan volta és a költemények virtuóz poétikai megoldásai.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave