Poór József

Nemzetköziesedés és globalizáció az emberi erőforrás menedzsmentben


Fejezetvégi összefoglaló

A nemzetköziesedés fogalma sokféleképpen definiálható. Az egyik tipikus megfogalmazás szerint e folyamat révén növekszik az adott cég nemzetközi jelenléte, aminek során egy hazai cég kiterjeszti a tevékenységét külföldi piacokra, és egyes új, olyan egységeket hoz létre más országokban, amelyekkel növekszik a hozzáadottérték-termelő képessége. Rámutattunk a különböző UNCTAD statisztikák alapján a közvetlen működő tőkeberuházások (FDI) fontos szerepére az üzleti tevékenység kibővülésében. Ezzel kapcsolatban kiemeltük, hogy a határokon átnyúló összevonások és felvásárlások (M&A) vonzották a legtöbb külföldi tőkét a világ legfejlettebb régióiban. Ezzel szemben a feltörekvő és az átalakuló országokban a beáramló FDI fő forrásai a zöldmezős beruházások voltak. Kiemelem továbbá, hogy a nemzetközi cégek (pl. multik vagy transznacionális vállalatok) befektetései kiemelt szerepet játszottak a kelet-európai privatizációk és cég átalakulások lebonyolításában.

Nemzetköziesedés és globalizáció az emberi erőforrás menedzsmentben

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 632 9

A nemzetköziesedés és globalizáció nagyon sokféle módon befolyásolja a cégek tevékenységét. A magyar gazdaságban több mint 30 000 külföldi tulajdonú leányvállalat van, amelyeknél közel 600 000 fő dolgozik.

Ma már számos magyar tulajdonú cég is indult el a nemzetköziesedés útján. Ezek a jelenségek egyaránt fontossá teszik e vállalatok HR gyakorlatának megismerését. A könyv olvasói megismerhetik azokat a leglényegesebb elgondolásokat és gyakorlatokat, amelyek napjaink válsággal sújtott körülményei között a nemzetközi cégeknél hazánkban és a kelet-európai régióban megfigyelhető.

Hivatkozás: https://mersz.hu/poor-nemzetkoziesedes-es-globalizacio-az-emberi-eroforras-menedzsmentben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave