Poór József

Nemzetköziesedés és globalizáció az emberi erőforrás menedzsmentben


Ázsiai HRM modell

A világ leggyorsabban fejlődő része napjainkban Délkelet-Ázsia. A mai modern HRM gyakorlatát ez a világrész nagyrészt Nyugatról importálta. Ugyanakkor fontos arra is utalni, hogy a sokszínű Ázsiában nem lehetséges, hogy egyetlen HRM gyakorlat legyen a domináns. Számos olyan eleme van azonban az ottani cégek menedzsment gyakorlatának, amely mégiscsak lehetővé tesz bizonyos mértékű általánosítást (Bucknall–Ohtaki, 2005). A jelzett általánosítások közös nevezőit Marosi (1997) a következőkben látja. Először is ki kell emelni, hogy ezek az országok hosszú ideig elzárták magukat a világtól, amelyből a társadalmi változatlanság fakadt. A másik fontos befolyásolónak tekinti az előzőekben említett szerző az állandóan növekvő népesség miatt fellépő területi és az élelmezési szűkösséget. A leírtak fontos okai lehetnek az idegenektől való félelemnek, az inkább kollektívabb nemzeti és szervezeti kultúrát és szenioritást előtérbe helyező hierarchiának.

Nemzetköziesedés és globalizáció az emberi erőforrás menedzsmentben

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 632 9

A nemzetköziesedés és globalizáció nagyon sokféle módon befolyásolja a cégek tevékenységét. A magyar gazdaságban több mint 30 000 külföldi tulajdonú leányvállalat van, amelyeknél közel 600 000 fő dolgozik.

Ma már számos magyar tulajdonú cég is indult el a nemzetköziesedés útján. Ezek a jelenségek egyaránt fontossá teszik e vállalatok HR gyakorlatának megismerését. A könyv olvasói megismerhetik azokat a leglényegesebb elgondolásokat és gyakorlatokat, amelyek napjaink válsággal sújtott körülményei között a nemzetközi cégeknél hazánkban és a kelet-európai régióban megfigyelhető.

Hivatkozás: https://mersz.hu/poor-nemzetkoziesedes-es-globalizacio-az-emberi-eroforras-menedzsmentben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave