Poór József

Nemzetköziesedés és globalizáció az emberi erőforrás menedzsmentben


Az ösztönzés nemzetközi szempontjai

„Új-zélandi” effektusnak hívom azt a jelenséget, amire a magyar gazdaság esetében KertesiKöllő (2001a) felhívta a figyelmet, hogy a külföldi cégek fiatal és jól képzett munkaerőt alkalmaznak jelentős termelékenységi előnyök érdekében. Új-Zéland esetében a benépesítéshez az angol királyság nem rablókat és betörőket telepített a 19. század közepén a helyi maori őslakók által lakott szigetre, hanem életerős férfiakat vagy házaspárokat. Ez a jelenség az oka, hogy a relatív termelékenységkülönbség megmutatkozik a jövedelemkülönbségben a nemzetközi cégeknél dolgozó fiatal és jól képzett munkaerő javára (KertesiKöllő, 2001a). Viszont azt sem szabad elfelejteni, hogy a külföldi tőke kezdeti beáramlása nagyszámú, nyelvileg rugalmas munkaerőt igényelt. Ezt pedig csakis a fiatalabbak körében lehetett megtalálni. A hazai és külföldi cégek közötti bér- és jövedelemkülönbségek meglétét az előbb említett kutatáson kívül megerősíti több tanulmány is (Kaderják, 1996; Ivicz et al., 2004 és KSH, 2010c). Legnagyobb a különbség a szellemi és a menedzseri beosztottak esetében. Más kutatások (Fazekas, 2000) összecsengenek azon tanácsadói bér-, jövedelemszint vizsgálatok (Hay Group, 2002–2009) eredményeivel, hogy a magasabban képzett és jobb jövedelem pozíciókkal rendelkező magyarországi régiókba áramlott a külföldi tőke. Fazekas (2000: 15–16) arra is felhívja a figyelmet, hogy az előzőekben leírt általános trendek mögött „szegmentált” megoldások találhatók, attól függően, hogy a külföldi befektető „tudás-” vagy „munka-” intenzív, valamint „városi” vagy „vidéki” környezetben működik. A kelet-európai régióban az előbb leírt szegmentációt finomítja a „főváros és vidék”, illetve „nyugati vagy keleti” régióban található befektetés (Poór–Engle, 2005). A Románia nyugati határához közeli temesvári vagy nagyváradi régióban jóval nagyobbak a bérek és juttatások, mint a moldovai határhoz közeli Iasiban (magyarul Jászvásár) (Nicolescu et al., 2005).

Nemzetköziesedés és globalizáció az emberi erőforrás menedzsmentben

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 632 9

A nemzetköziesedés és globalizáció nagyon sokféle módon befolyásolja a cégek tevékenységét. A magyar gazdaságban több mint 30 000 külföldi tulajdonú leányvállalat van, amelyeknél közel 600 000 fő dolgozik.

Ma már számos magyar tulajdonú cég is indult el a nemzetköziesedés útján. Ezek a jelenségek egyaránt fontossá teszik e vállalatok HR gyakorlatának megismerését. A könyv olvasói megismerhetik azokat a leglényegesebb elgondolásokat és gyakorlatokat, amelyek napjaink válsággal sújtott körülményei között a nemzetközi cégeknél hazánkban és a kelet-európai régióban megfigyelhető.

Hivatkozás: https://mersz.hu/poor-nemzetkoziesedes-es-globalizacio-az-emberi-eroforras-menedzsmentben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave