Kőműves Zsolt Sándor, Szabó Katalin, Szabó-Szentgróti Gábor, Poór József (szerk.)

Koronavírus-válság kihívások és HR-válaszok – hazai és nemzetközi tapasztalatok 2020


2. rész. Vállalati esettanulmányok

„Sikeresen fel tudunk készülni a jövő kihívásaira, ha intelligensen megértünk mindent, ami a múltból lehetséges”.
Jared Diamond1
Termelés, gyártás
  1. esettanulmány: Az Opel Szentgotthárd Kft. HR-intézkedéseiről a Covid19 első periódusában (Bencsik Andrea)
  2. esettanulmány: A Plasticor Kft. HR-intézkedései COVID idején (Pató Gáborné Dr. Szűcs Beáta – Lukács Katalin – Bódy Kornél – Kovács Klaudia)
  3. esettanulmány: A Rosenberger Magyarország Kft. COVID19 akcióterve (Otti Csaba)
  4. esettanulmány: Az agilis vezetés és megtartás-menedzsment – A Schaeffler Debrecen válasza a koronavírus válság által okozott kihívásokra (Dajnoki Krisztina – Filep Roland – Mándy Zsuzsanna)
  5. esettanulmány: A HAJDU cégcsoport válságkezelési megoldásai a COVID19 pandémia idején (Sztányi Róbert – Kun András István)
Szolgáltató szervezetek
  1. esettanulmány: Járványhelyzet alatti otthoni munkavégzés, vezetői és munkavállalói tapasztalatok az EDC Debrecen Nonprofit Kft.-nél (Biró Mariann – Kun András István)
  2. esettanulmány: Digitalizáció és proaktivitás – A HSA Group esete (Dajnoki Krisztina – Szondi Réka)
  3. esettanulmány: A COVID–19 járványhelyzet által kiváltott szervezeti és emberi erőforrás gazdálkodási változások az Észak-alföldi Regionális Mentőszervezetnél (Ilyés György – Kun András István)
Turizmus és vendéglátás
  1. esettanulmány: Több lábon állás, mint a túlélés záloga – Balaton-parti cégcsoport a COVID–19 járvány idején (Jenei Szonja – Módosné Szalai Szilvia)
  2. esettanulmány: „The Show Must Go On” – A Debreceni Campus Nonprofit Közhasznú Kft. kihívásai a pandémiás időszak alatt (Dajnoki Krisztina – Mándy Zsuzsanna – Márta Erik)
Közösségi közlekedés
  1. esettanulmány: Közösségi közlekedés a közösség védelmében – A DKV Debreceni Közlekedési Zártkörűen Működő Részvénytársaság esete (Dajnoki Krisztina – Boros József – Szondi Réka)
  2. esettanulmány: Válságkezelés a Szegedi Közlekedési Társaságnál a pandémia idején: adaptáció a koronavírus-járvány első és második hullámához (Majó-Petri Zoltán –Makra Norbert – Kürtösi Zsófia)
Nemzetközi kitekintés
  1. esettanulmány: Szlovákiai vállalatok HR-kihívásai a koronavírus-járvány idején (Bábosik Mária – Bognár Tibor)
1 Jared Diamond (1937–), amerikai tudós és szerző, aki leginkább a népszerű tudományos könyveiről ismert.

Koronavírus-válság kihívások és HR-válaszok – hazai és nemzetközi tapasztalatok 2020

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 594 009 7

A Magyarországot 2020-ban elérő koronavírus-járvány nehéz helyzet elé állította a társadalmat és a gazdaságot egyaránt. A veszélyhelyzetet mind a vállalkozások, mind az emberek, a munkavállalók komolyan megérezték, hiszen a válság kivétel nélkül mindent és mindenkit érintett. A távmunka bevezetése, vagy a megváltozott körülmények ellenére elvárt személyes munkahelyi megjelenés, és a gyermekek otthoni felügyelete együttes problémaként jelentkeztek a családok többségénél csakúgy, mint a munkáltatóknál megoldásra váró kihívások között. Emellett számos helyen az üzletek bezárása munkaerő-elbocsájtásokat eredményezett. Ilyen helyzetben a HR-feladatok is megváltoztak, amely az elkészült könyv különböző fejezeteiben eltérő megközelítésmódban tárgyalja a kialakult helyzetre való reagálás lehetőségeit, megoldási alternatíváit.

Örömmel köszönthető az az összefogás, amelynek eredményeként született meg az Olvasó kezében tartott könyv. A csapatmunka produktumában hazai és határon túli felsőoktatási intézmények működtek együtt, az akadémiai szféra és a piaci szereplők cserélték ki egymás között ismereteiket a témában, a tapasztalt szakértők fiatal témavezetettjeiknek adtak lehetőséget hozzáértésük bemutatására, magyar és külföldi szakemberek közösen dolgoztak az elkészült művön.

A három részből álló könyv első részében a vállalatok részéről a koronavírus-járványra reagáló lépésekbe kaphatunk betekintést.

Örvendetes, hogy a kutatók a válság első hullámát követően azonnal elindították felmérésüket, majd a második hullámban folytatták azt, amely a helyzetre való gyors reagálás képességét jól mutatja a tudós társadalom részéről is. Jól tudjuk, aki elsőnek lép, előnyt élvez, és nem a nagy hal eszi meg a kis halat, hanem a gyors hal a lassút. A primer felmérés kellő alapot nyújt az esettanulmányok, és a külföldi tapasztalatok bemutatásához. Elégedettséggel tölt el, hogy a HR területen a felsőoktatásban mérvadó kutatók mind megjelennek a szerzők között, a szakma jól érzékelhetően összefogja az egyébként akár piaci versenyben álló egyetemek szakembereit.

Az elméleti ismeretek tudósai mellett a vállalati szféra szakemberei is helyet kaptak a szervezeti példákat bemutató fejezetrészben. Az esettanulmányok kisebb hazai vállalatok, és nagy, nemzetközi cégek alkalmazott gyakorlatát mutatják be a válság idején. A működtetett megoldások eszközei ugyan elérők, ám a lényeg azonos, minél kisebb veszteséggel átvészelni a kialakult helyzetet, a hátrányokból előnyt kovácsolni, amely a későbbiekben szilárd alapokat nyújthat a jövő építéséhez.

A harmadik rész 8 eltérő ország gyakorlatát ismerteti. Az európai országok mellett közel-keleti és afrikai esettanulmányok is helyet kaptak a könyvben. Csakúgy, mint a vállalati példákat ismertető fejezetrészben, jól látható, hogy az egyes országok eltérő gazdasági és társadalmi hátterük miatt másként reagáltak a kialakult helyzetre. Ami viszont közös vonás, hogy minden esetben egyrészt az emberek, másrészt a gazdaság védelme érdekében a leginkább megfelelő megoldást nyújtó eszközökkel próbálták a kialakult járványhelyzetet enyhíteni.

Az elkészült könyv összességében hiánypótló jellegű a jelen körülmények között. A primer kutatáson alapuló tudományos elméleti alapokat jól kiegészítik a vállalati tapasztalatok gyakorlatai, a rutinos kutatókat a piaci szakemberek, és a szárnyaikat bontogató utánpótlást jelentő tudóspalánták, a PhD-hallgatók. Ritka példája ez a napjainkban nem oly jellemző együttműködésnek, ahol egy téma összefogja, összehozza az abban érintett szereplőket. A kooperáció példaértékű, és más tudományterület számára is követendő mintaként szolgálhat.

Jó szívvel ajánlható a HR-téma iránt érdeklődő szakembereknek és piaci szereplőknek egyaránt!

Hivatkozás: https://mersz.hu/koronavirus-valsag-kihivasok-es-hr-valaszok-hazai-es-nemzetkozi-tapasztalatok-2020//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave