Jámbor Attila, Mizik Tamás (szerk.)

Bevezetés a Közös Agrárpolitikába


Az agrárkörnyezeti politika története a KAP-ban

Az agrár-környezetgazdálkodás története az Európai Unióban viszonylag fiatalnak számít, mivel kezdete a MacSharry-reformhoz nyúlik vissza. Habár az 1992-es reformcsomag fő iránya nem a környezeti állapot javítása volt, mégis néhány intézkedésen keresztül ehhez is hozzájárult. Egyfelől a közvetlen támogatások folyósításának feltétele volt a gazdák területpihentetési kötelezettsége, amelynek nyilvánvaló környezeti vonatkozásai is voltak. Másfelől a reformcsomag a kísérő intézkedések50 között bevezette az agrár-környezetvédelmi programokat is, amelyek környezetbarát gazdálkodásra ösztönözték a termelőket. Az agrárkörnyezeti programokban a részvétel önkéntes, de legalább öt évig kell vállalni, hogy a kötelező előírásokon felül meghatározott szabályok szerinti környezetbarát gazdálkodást folytat a termelő. Ilyen környezetbarát gazdálkodás lehet például (a teljesség igénye nélkül) az extenzifikáció, az alacsony intenzitású gyepgazdálkodás, az integrált és biotermelés, a tájmegőrzés vagy a magas természeti értékű élőhelyek megőrzése. Fontos kitétel azonban, hogy az agrárkörnyezeti programokban való részvételt fel lehet függeszteni – ekkor ugyan nincsen támogatás, viszont a pótlólagos előírásokat sem kell betartani. Habár az máig vitatott, hogy a MacSharry-reform fenti intézkedéseinek célja valóban a környezet állapotának a javítása vagy inkább a terméktöbbletek levezetése volt, de agrárpolitikai szempontból az új szabályozóeszközök és célok megjelenése vitathatatlan.

Bevezetés a Közös Agrárpolitikába

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 786 9

A könyv közérthetően, számos érdekességgel kiegészítve mutatja be a Közös Agrárpolitika múltját, ad áttekintést a jelenéről, és ismerteti a jövőjével kapcsolatos elképzeléseket anélkül, hogy túlságosan elmerülne a részletekben. Kiváló összefoglaló munka, ami a magyar piacon a témában unikumnak számít.

Dr. Csáki Csaba

akadémikus

Az Európai Unió napjainkban is folyamatosan tartó fejlődése szüntelen változásokat eredményez a Közös Agrárpolitika szabályozási és működési keretrendszerében. A magyar mezőgazdaság számára oly kulcsfontosságú területen zajló átalakulási folyamatokra tekintettel a kiadvány meghatározó lehet azok számára, akik ismereteket kívánnak szerezni e komplex európai szakpolitika és annak hazai működésének legfontosabb kérdéseiről. Ezért ajánlom e könyvet minden a témával foglalkozó oktató, hallgató, mezőgazdasági termelő és a téma iránt érdeklődő figyelmébe.

Dr. Feldman Zsolt

helyettes államtitkár, Földművelésügyi Minisztérium

EU-tagként hazánk mezőgazdasága egy nagy, de versengő piac része, amely óriási lehetőségeket kínál. Ugyanakkor a gazdálkodóknak kiéleződött versenyhelyzettel kell megbirkózniuk. A szerzők a kötet elkészítése során a Közös Agrárpolitika objektív bemutatására törekedtek. A könyv igyekszik megteremteni annak a lehetőségét, hogy az olvasó szakmai meggyőződése alapján, a maga területén vonjon le következtetéseket. Ajánlom mindazoknak figyelmébe, akik élni akarnak ezzel a lehetőséggel.

Dr. Kapronczai István

Főigazgató, Agrárgazdasági Kutató Intézet

Hivatkozás: https://mersz.hu/jambor-mizik-bevezetes-a-kozos-agrarpolitikaba//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave