Dobák Miklós, Antal Zsuzsa

Vezetés és szervezés

Szervezetek kialakítása és működtetése


 HÁTTÉR
JOAN WOODWARD
Joan Woodward az alkalmazott gyártási technológia szervezeti struktúrára gyakorolt hatását vizsgálta (3. táblázat).
3. táblázat. A gyártási technológia szervezeti struktúrára gyakorolt hatása
 
Műhelyrendszerű gyártás
Futószalagos gyártás
Automatizált gyártás
Specializáltság foka
Alacsony (1)
Magas (4)
Alacsony (7)
Koordinációs igény
Nagy (2)
A gyártáson belül kicsi, a gyártás és a támogató osztályok özött nagy (5)
A gyártáson belül nagy (8)
Koordinációs eszközök
Személyes utasítások és önálló összehangolás (3)
Programozás, tervezés (6)
Személyes utasítások, önálló összehangolás, tervezés (9)
„A műhelyrendszerű gyártás alacsony sorozatszáma más gyártási technológiákhoz képest kisebb specializációval jár, így az egyes munkahelyeken az eltérő követelmények sokaságával kell megküzdeni, ami megakadályozza a különböző feladatok messzemenő felosztását (1). A gyártandó termékek különbözősége viszonylag magas koordinációs igényt teremt (2), ám megnehezíti a gyártás részletekbe menő előzetes megtervezését. A koordinációt elsősorban a mester és az előkészítők személyes utasításai és/vagy a dolgozók önálló összehangolása biztosítja (3).
Futószalagos gyártás esetén a munkavégzés elsősorban az egyes termékekre specializált. Az egyes munkahelyeken mindig csak kevés fajta tevékenységet végeznek. A specializáció magas fokú (4), a szükséges koordinációs igényt viszont a gyártásba beépített mechanizmusok hivatottak kielégíteni. A művezetőknek és a dolgozóknak így viszonylag kevés koordinációs feladatuk marad (5). Más a helyzet a gyártással közvetett kapcsolatban álló egységekkel. A futószalagos gyártás magas követelményeket támaszt egyrészt az anyaggazdálkodással, másrészt a gyártás-előkészítéssel szemben. Növekedhet az olyan osztályok mérete és jelentősége, mint például a karbantartás, a beruházás, a minőség-ellenőrzés. Ezen kiszolgáló osztályok tekintetében növekvő koordinációs igénnyel kell számolni (5). A koordinációs igény részben programozással (a technológiai programozást a szervezés programozása egészíti ki), részben pedig tervezéssel elégíthető ki (6).
Az automatizált gyártás (folyamatos gyártás) csekélyebb specializációt tesz szükségessé. Az automatizált gépsorok minden esetben több olyan műveletet végeznek el, amelyek más gyártási technológiák esetében még a munkások dolgát jelentik. Az emberi munka tárgyát már maguk az automaták, nem pedig a tényleges munkadarabok képezik. Az automatákhoz kapcsolódó emberi feladatokat azonban nem lehet nagyon specializálni, mivel az automata kiszolgálása, kezelése a berendezés ellenőrzését, a zavarok elhárítását, az anyagellátás biztosítását jelenti – egy sor teendőt tehát, amelyek miatt a specializáció kisebb lesz (7). A feladatok nagyobb komplexitása növeli a koordinációs igényt (8). A munkások feladatainak az automatizált gyártáson belüli elrendezéséből arra lehet következtetni, hogy ez a koordinációs szükséglet (más gyártási technológiákhoz képest) nagyobb mértékben elégíthető ki önálló összehangolással: mindez az automatákat kezelő személyzet gyors, ugyanakkor összehangolt reakcióitól függ, s ezt az összehangolást jobban biztosítják az autonóm cselekvések, valamint a gyors, kölcsönös megértés, mint bármiféle hierarchikus utasítás, amelynek azonban (rugalmassága miatt) mégis kiemelt szerep jut. A termelési részleg és a termelést kiszolgáló osztályok közötti koordinációval kapcsolatosan a tervezés viszonylag nagy jelentőségéből kell kiindulni: az automatizált gyártás súrlódásmentes anyagbe- és -kiáramlást igényel (9).” (Kieser, 1995, 227–228. oldal)

Vezetés és szervezés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 826 2

GONDOLKOZOTT MÁR AZON, HOGY…

- mi a vezető feladata?

- miért készítenek stratégiát a vállalatok?

- miért létezik sokféle szervezeti modell?

- miként lehet motiválni másokat?

- hogyan kontrollálhatja a vezető a kitűzött célok elérését?

- miért lehetnek sikeresek a szervezetek akkor is, ha egészen eltérő módon szervezik meg a munkát, és vezetőik is egészen más személyiséggel bírnak?

Ilyen és ehhez hasonló, egészen mindennapi kérdésekre ad választ könyvünk, amelynek fókuszában a vezető és a szervezet áll. A könyvben a vezető stratégiaalkotási, szervezési, személyes vezetési (leadership-) és kontrolltevékenységéhez kapcsolódó ismereteket vesszük sorra. E vezetési funkciók közül kiemelten foglalkozunk a szervezéssel, illetve a szervezeti struktúrákkal. Illusztratív felvezető esetek, háttéranyagok, ellenőrző kérdések, különböző alkalommal (képzéseken, tréningeken, versenyeken stb.) feldolgozható esettanulmányok, szituációs játékok, szószedet, a szakkifejezések angol és német fordításai segítik a könyv felsőoktatásban történő felhasználását, de a bőséges tudásanyagot haszonnal forgathatják üzleti és közszolgálati szervezetek vezetői is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/dobak-antal-vezetes-es-szervezes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave