Dobák Miklós, Antal Zsuzsa

Vezetés és szervezés

Szervezetek kialakítása és működtetése


8. táblázat. A társaságirányítás szereplőinek főbb feladatai és hatáskörei
A társaságirányítás szereplői
Legfőbb feladatok és hatáskörök
Közgyűlés / Taggyűlés
A gazdasági társaság legfőbb szerve korlátolt felelősségű társaságnál és betéti társaságnál a taggyűlés, részvénytársaságnál a közgyűlés. Egyszemélyes korlátolt felelősségű társaságnál taggyűlés, illetve egyszemélyes részvénytársaságnál közgyűlés nem működik, és a gazdasági társaság legfőbb szervének hatáskörében az egyedüli tag (részvényes) írásban határoz.
A gazdasági társaság legfőbb szervének feladata elsősorban a társaság alapvető, stratégiai ügyeiben való döntés.
Igazgatóság
A közgyűlés által megválasztott tagokból álló igazgatóság a vállalat ügyvezető és irányító szerve, amely intézi a cég ügyeit. Az igazgatóság elnökét az igazgatóság tagjai maguk közül választják meg.
Az igazgatóság jogait és feladatait testületként gyakorolja. Az igazgatóság tagjai a feladat- és hatáskörök egymás közötti megosztásáról az ún. ügyrendben rendelkeznek. Az igazgatóság ügyrendje tartalmazza továbbá az ülések összehívásának rendjét, a határozathozatal módját, valamint az egyéb szervezeti és működési kérdéseket. Az igazgatóság maga alakítja ki a saját ügyrendjét, és azt jóváhagyásra a közgyűlés elé terjeszti.
Az igazgatóság a hatáskörét az igazgatósági ülésen gyakorolja. Az igazgatóság tagja jogosult a társaság alkalmazottaitól a társaság tevékenységével összefüggő ügyben tájékoztatást vagy felvilágosítást kérni.
Felügyelőbizottság
A felügyelőbizottság a vállalat ügyvezetésének, azaz igazgatóságának ellenőrzése céljából a közgyűlés által kijelölt, kizárólag a jogszabályoknak és a közgyűlésnek alárendelt testület, amely a tulajdonosi érdekeknek megfelelő, továbbá jogszerű és gazdaságos ügymenet ellenőrzésére, valamint előre rögzített kérdésekben az igazgatóság döntéseinek előzetes jóváhagyására hivatott.
A felügyelőbizottság tagjai kizárólag olyan természetes személyek lehetnek, akik nem vehetnek részt az ügyvezetésben. A felügyelőbizottság – a közgyűlés javaslatára is figyelemmel – saját tagjai sorából választ elnököt.
A felügyelőbizottság a saját ügyrendjét maga alakítja ki, és azt jóváhagyás végett köteles a közgyűlés elé terjeszteni. Feladatai ellátásához – a vállalat költségére – szakértőket is igénybe vehet.
Könyvvizsgáló
A könyvvizsgáló feladata a társasági törvényben és a számviteli törvényben meghatározott könyvvizsgálat elvégzése.
A számviteli törvény előírásai alapján fő szabályként a kettős könyvvitelt vezető minden vállalkozásnál kötelező a könyvvizsgálat.
A könyvvizsgálat célja annak megállapítása, hogy a vállalkozó éves (vagy egyszerűsített éves) beszámolóját a számviteli előírásoknak megfelelően készítették-e el, illetve hogy a beszámoló megbízható képet ad-e a vállalkozás vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetéről.
Cégvezető
A cégvezető a társaság legfőbb szerve által általános képviseleti joggal felruházott munkavállaló. A cégvezető mindig alkalmazott, mindig munkaviszonyban áll a társasággal. Részvénytársaságnál az igazgatósági tagság és a cégvezetői tisztség kizárják egymást.
A cégvezető a feladatát önállóan, de a vezető tisztségviselők utasításainak megfelelően látja el. Ha a cégvezető vitatja a kapott utasítás jogszerűségét vagy célszerűségét, akkor a felügyelőbizottsághoz fordulhat – kérve annak intézkedését, állásfoglalását.
Zártkörűen működő részvénytársaságnál lehetőség van arra, hogy ne kerüljön sor igazgatóság választására, hanem vezérigazgató gyakorolja az igazgatóságnak a törvényben meghatározott jogait. Kft.-k esetében a cégvezetői feladatokat az ügyvezető igazgató látja el.

Vezetés és szervezés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 826 2

GONDOLKOZOTT MÁR AZON, HOGY…

- mi a vezető feladata?

- miért készítenek stratégiát a vállalatok?

- miért létezik sokféle szervezeti modell?

- miként lehet motiválni másokat?

- hogyan kontrollálhatja a vezető a kitűzött célok elérését?

- miért lehetnek sikeresek a szervezetek akkor is, ha egészen eltérő módon szervezik meg a munkát, és vezetőik is egészen más személyiséggel bírnak?

Ilyen és ehhez hasonló, egészen mindennapi kérdésekre ad választ könyvünk, amelynek fókuszában a vezető és a szervezet áll. A könyvben a vezető stratégiaalkotási, szervezési, személyes vezetési (leadership-) és kontrolltevékenységéhez kapcsolódó ismereteket vesszük sorra. E vezetési funkciók közül kiemelten foglalkozunk a szervezéssel, illetve a szervezeti struktúrákkal. Illusztratív felvezető esetek, háttéranyagok, ellenőrző kérdések, különböző alkalommal (képzéseken, tréningeken, versenyeken stb.) feldolgozható esettanulmányok, szituációs játékok, szószedet, a szakkifejezések angol és német fordításai segítik a könyv felsőoktatásban történő felhasználását, de a bőséges tudásanyagot haszonnal forgathatják üzleti és közszolgálati szervezetek vezetői is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/dobak-antal-vezetes-es-szervezes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave