Samuelson Paul A., Nordhaus William D.

Közgazdaságtan


Vitakérdések

  1. Magyarázza el a hasznosság jelentését! Mi a különbség az összhaszon és a határhaszon között? Fejtse ki a csökkenő határhaszon elvét, és adjon rá számszerű példát!
  2. Tom Wu minden héten vesz két hamburgert egyenként 2 dollárért, nyolc kólát 0,50 dollár/doboz áron, nyolc szelet pizzát darabonként 1 dollárért, és nem vesz hot dogot, aminek 1,50 dollár az ára. Hogyan alakul a négy termék határhaszna Tom számára a példa alapján?
  3. Válasszon ki olyan párokat a következő javak közül, melyek kiegészítői, helyettesítői egymásnak vagy közömbös termékek: marhahús, ketchup, bárányhús, cigaretta, rágógumi, disznóhús, rádió, televízió, repülőút, buszozás, taxizás, puha kötésű könyvek. Szemléltesse egy-egy termék esetében a keresleti görbe eltolódását, ha felmegy párjának az ára. Hogyan hat a jövedelmek növekedése a repülőutak keresleti görbéjére? És a távolsági buszutazások keresleti görbéjére?
  4. Mi a hiba a következő állításban? „Maximális hasznosság akkor érhető el, ha valamennyi termék határhaszna pontosan kiegyenlítődik.” Helyesbítse a megállapítást, és indokolja meg a korrekciót!
  5. Az alábbi kérdések segíthetik a saját fogyasztói többletének felmérését a mozifilmekkel kapcsolatban:
    1. Hányszor volt tavaly moziban?
    2. Mennyit fizetett tavaly mozijegyekért összesen?
    3. Mi az a maximális összeg, amennyiért megnézte volna a tavaly látott filmeket?
    4. Vonja le a c) pont alatti összegből a b) pont alatti összeget, s a maradék adja a tavalyi mozizás fogyasztói többletét.
  6. A következő táblázatban láthatjuk, milyen hasznot nyújtanak az évente sízéssel töltött napok.
    Évi sínapok
    Összhaszon ($)
    0
        0
    1
      70
    2
    110
    3
    146
    4
    176
    5
    196
    6
    196
    Készítsen táblázatot a sízéssel töltött napok határhasznáról! Rajzolja meg a sínapok piaci keresleti görbéjét, ha 1 millió ember rendelkezik a táblázatban szereplő preferenciákkal! Mekkora a sízés egyensúlyi ára és a sízéssel töltött napok száma, ha 40 dollárba kerül a napi síbérlet?
  7. Számolja ki, hogyan hatna az ár megduplázódása a keresett mennyiségekre az 5-2. táblázatban szereplő árucikkeknél! Az 5-3. táblázatban található termékeknél pedig határozza meg, mi lenne a következménye a fogyasztói jövedelmek 50 százalékos növekedésének!
  8. Ahogy összegezzük több és több ember azonos keresleti görbéjét (az 5-2. ábrán bemutatott módon), úgy válik egyre laposabbá a piaci keresleti görbe, a vízszintes tengelyen levő eredeti beosztás mellett. Arra utal vajon e tény, hogy mind nagyobb és nagyobb lesz a kereslet árrugalmassága? Fontolja meg alaposan a választ!
  9. A kínálati-keresleti elemzés egyik érdekes alkalmazása, ha összevetjük segítségével az addiktív szerek korlátozásának alternatív lehetőségeit. E vizsgálathoz tegyük fel, hogy a függőséget kiváltó anyagok kereslete rugalmatlan.
    1. Az egyik lehetőség a határokon beáramló kínálat visszaszorítása (napjainkban a heroinnál és kokainnál, a szesztilalom idején az alkoholos italoknál alkalmazták e módszert Amerikában). Mutassa meg, hogy a korlátozás emeli az árat, és megnöveli a drogdílerek teljes jövedelmét!
    2. Az alternatív eljárás keretében súlyos adókkal terhelik meg ezen anyagok forgalmát (napjainkban a dohány és az alkohol esik ez alá). Bizonyítsa be a 4. fejezetben tárgyalt adóztatási elmélettel, hogy ez csökkenti az iparág kínálati oldalán lecsapódó összjövedelmet!
    3. Értékelje a két eljárás közti különbséget!
  10. A különféle drogok alkalmi fogyasztóinak kereslete árrugalmas lehet, mert még nem váltak függővé, vagy könnyen hozzájuthatnak helyettesítő cikkekhez. Ebben az esetben a korlátozás vagy áremelés lényegesen befolyásolja a felhasználást. Rajzoljon meg egy 5-4.-hez hasonló kínálati-keresleti ábrát, de legyen a kereslet rugalmas az árra! Mutassa meg, hogyan hatna egy vaskos adótétel a keresett mennyiségre! Bizonyítsa be, hogy ez a korlátozás csökkentené a szerekre fordított összkiadást a rugalmas kereslet miatt! Világítson rá, miért támasztja alá ez az elemzés azoknak az érveit, akik a legszigorúbban korlátoznák az addiktív szerek hozzáférhetőségét!
  11. Tegyük fel, hogy Ön igen gazdag és nagyon kövér. Orvosi tanácsra 2000 kalóriára kellene csökkentenie a napi élelembevitelét. Mennyi élelmiszert fogyaszt most a fogyasztói egyensúly állapotában? (Utaljon a határhaszonra!)
  12. Példa a fogyasztói többlet kiszámítására: Tegyük fel, hogy van egy híd, s a rajta való átkelés keresleti görbéje Q = 1 000 000 – 50 000P, ahol Q jelöli az átkelések számát, és P a hídvámot pénzben kifejezve.
    1. Számítsa ki a fogyasztói többletet, ha nincs hídvám, illetve 1 és 20 dolláros hídvám mellett!
    2. Tegyük föl, hogy a híd felépítése 1 800 000 dollárba került. Számítsa ki azt a (fedezeti) hídvámot, amelynél az építtető éppen pénzénél marad! Mekkora lenne a fogyasztói többlet a fedezeti hídvám mellett?
    3. Tegyük fel, hogy a híd felépítése 8 millió dollárba kerülne. Magyarázza meg, miért érdemes felépíteni így is a hidat, még a költségeket fedező hídvám hiányában is!

Közgazdaságtan

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 781 4

Paul Samuelson Közgazdaságtana immár több mint hatvan éve alapmű a bevezető közgazdaságtan oktatásában szerte a világon. Első kiadása 1948-ban látott napvilágot, s azóta háromévente jelennek meg frissített és aktualizált újabb kiadásai az Amerikai Egyesült Államokban. A könyvet 17 nyelvre fordították le, így vált minden idők egyik legnagyobb példányszámú, népszerű tudományos munkájává. Samuelson professzor 1985-ben vonta be a munkába William Nordhaust szerzőtársként. Kötetünk a Közgazdaságtan tizenkilencedik kiadásának magyar fordítása. Samuelson professzor e könyv befejezése után 2009. december 13-án hunyt el.

A szerzők a vegyes gazdaság előnyeit emelik ki művükben, mert középutas alapállásuk szerint ennek segítségével lehet elkerülni a szélsőséges libertarianizmus és a bürokratikus állami gazdálkodás túlzásait. A vegyes gazdaság ötvözi a piaci verseny ösztönző erejét az állami szabályozással és újraelosztással, s ezáltal a mikro- és makroszintű piaci kudarcokat hivatott korrigálni. Ebben a kiadásban is szerepelnek természetesen a közgazdaságtan időtálló elméleti megállapításai, de mégis itt végezték el a szerzők - saját megítélésük szerint - a legjelentősebb átdolgozást a mű eddigi története során. Erre leginkább a 2007-ben kezdődő pénzügyi válság inspirálta őket, mely utóbb általános gazdasági válsággá terebélyesedett. A korszerűség és az aktuális kérdések vizsgálata mellett a kötet megtartja Samuelson-Nordhaus Közgazdaságtanának immár hagyományossá vált erényeit. Ezek közé tartozik a közérthetőség, amely befogadhatóvá teszi a közgazdaságtan megállapításait a szakirányú tanulmányokat végzők és a szélesebb olvasóközönség számára is. Ki kell emelni továbbá a mű átfogó jellegét, mert ez teszi lehetővé, hogy szinte közgazdasági lexikonként használhassák az érdeklődők. Végül erényei közé sorolható az egyes kérdések lényegre törő és praktikus megközelítése, amely a gyakorlatban is hasznos olvasmánnyá teszi a Közgazdaságtant.

Hivatkozás: https://mersz.hu/samuelson-nordhaus-kozgazdasagtan//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave