Samuelson Paul A., Nordhaus William D.

Közgazdaságtan


23-3. táblázat. Az Egyesült Államok kereskedelmi bankjainak összesített mérlege
Az összes kereskedelmi bank konszolidált mérlege, 2008 (milliárd dollár)
eszközök
források
Tartalékok
43
Folyószámla-betétek
629
Hitelek
6250
Takarékbetétek és határidős betétek
5634
Befektetések és értékpapírok
2265
Egyéb tartozások
2643
Egyéb eszközök
1404
Nettó vagyon
1056
Összesen
9961
Összesen
9961
A kereskedelmi bankok szerteágazó tevékenységet folytató pénzügyi intézmények, és az M1 fontos összetevőjét alkotó folyószámlabetétek fő kezelői. A folyószámlákon vezetett betétek látra szólnak, ezért csereeszközként használhatók. A tartalékokat elsősorban azért halmozzák fel, hogy megfeleljenek a jogszabályi előírásoknak, nem pedig biztosítékul a lehetséges váratlan betétkivonások esetére. (Megjegyezzük, hogy a bankok nettó vagyona vagy saját tőkéje kis összegű az összes eszköz- és tartozásállományukhoz képest. A tartozások arányát a nettó vagyonhoz „tőkeáttételi mutatónak” nevezik. A magas tőkeáttételű pénzügyi intézmények rendszerkockázatot jelentenek, ha eszközeik egyidejűleg leértékelődnek, ahogy az 2007–2009-ben megtörtént.)
Forrás: Federal Reserve Board, elérhető a www.federalreserve.gov/releases/ címen.

Közgazdaságtan

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 781 4

Paul Samuelson Közgazdaságtana immár több mint hatvan éve alapmű a bevezető közgazdaságtan oktatásában szerte a világon. Első kiadása 1948-ban látott napvilágot, s azóta háromévente jelennek meg frissített és aktualizált újabb kiadásai az Amerikai Egyesült Államokban. A könyvet 17 nyelvre fordították le, így vált minden idők egyik legnagyobb példányszámú, népszerű tudományos munkájává. Samuelson professzor 1985-ben vonta be a munkába William Nordhaust szerzőtársként. Kötetünk a Közgazdaságtan tizenkilencedik kiadásának magyar fordítása. Samuelson professzor e könyv befejezése után 2009. december 13-án hunyt el.

A szerzők a vegyes gazdaság előnyeit emelik ki művükben, mert középutas alapállásuk szerint ennek segítségével lehet elkerülni a szélsőséges libertarianizmus és a bürokratikus állami gazdálkodás túlzásait. A vegyes gazdaság ötvözi a piaci verseny ösztönző erejét az állami szabályozással és újraelosztással, s ezáltal a mikro- és makroszintű piaci kudarcokat hivatott korrigálni. Ebben a kiadásban is szerepelnek természetesen a közgazdaságtan időtálló elméleti megállapításai, de mégis itt végezték el a szerzők - saját megítélésük szerint - a legjelentősebb átdolgozást a mű eddigi története során. Erre leginkább a 2007-ben kezdődő pénzügyi válság inspirálta őket, mely utóbb általános gazdasági válsággá terebélyesedett. A korszerűség és az aktuális kérdések vizsgálata mellett a kötet megtartja Samuelson-Nordhaus Közgazdaságtanának immár hagyományossá vált erényeit. Ezek közé tartozik a közérthetőség, amely befogadhatóvá teszi a közgazdaságtan megállapításait a szakirányú tanulmányokat végzők és a szélesebb olvasóközönség számára is. Ki kell emelni továbbá a mű átfogó jellegét, mert ez teszi lehetővé, hogy szinte közgazdasági lexikonként használhassák az érdeklődők. Végül erényei közé sorolható az egyes kérdések lényegre törő és praktikus megközelítése, amely a gyakorlatban is hasznos olvasmánnyá teszi a Közgazdaságtant.

Hivatkozás: https://mersz.hu/samuelson-nordhaus-kozgazdasagtan//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave