Budai Balázs Benjámin

Az e-közigazgatás elmélete


Iratokba való betekintés333

Az elektronikus ügyiratba történő betekintés szabályai megegyeznek a betekintés általános szabályaival, melyet a Ket. 68–69. § szabályoznak. Ennek alapján a Ket. részletesen megjelöli az ügyféllel azonos jogosultsággal rendelkezők körét, taxatíve felsorolja a meg nem tekinthető iratok listáját, pontosan rögzíti az ellenérdekű ügyfél iratbetekintési jogának kizárását az ügyfél kérelmére, valamint harmadik személyekre vonatkozóan részletes szabályozást tartalmaz az iratbetekintési jogosultsággal kapcsolatban. Végül felsorolásszerűen rendelkezik a hatóság által bárki számára hozzáférhetővé tett döntések köréről. Garanciális jelentőségű az ügyfélnek azon joga, hogy az eljárás irataiba személyesen vagy írásban meghatalmazott képviselője útján betekinthet, másolatot vagy kivonatot kérhet és készíthet. Ez a jog az ügyfelet akkor is megilleti, ha korábban nem vett részt az eljárásban. Joga van az ügyfélnek az ellenérdekű ügyfél iratbetekintési jogának kizárását kérni személyes adatainak, valamint üzleti és más méltányolható magánérdekének védelmében. Jogi személy és jogi személyiséggel nem rendelkező ügyfél az iratbetekintési jog kizárását csak üzleti érdekei védelmében kérheti. Nem tekinthet be az ügyfél:

Az e-közigazgatás elmélete

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 785 2

A kormányzati modernizációt az új igazgatási technológia rutinszerű használatában látom: az informatika széles körű alkalmazásában, az elektronikus kormányzás elterjesztésében, tudatos használatában. A közigazgatás-tudományi szakma nagyjából egyetért ezzel, azonban az elektronikus eszközök alkalmazása sokszor az elméleti alapok ismerete nélkül történik. A BCE Közigazgatástudományi Karán, a volt Államigazgatási Főiskola Közigazgatás-szervezési Tanszékén a majd egy évtized alatt felhalmozott, és ebben a könyvben bemutatott, rendszerezett információmennyiség láttán joggal érezhetjük, hogy egy új tudományos módszertani szakterület elméleti megalapozásának lehetünk szemtanúi.

Prof. Dr. Lőrincz Lajos †, az MTA rendes tagja

A közigazgatás történetében mindig voltak nagy állomások, paradigmaváltások, amelyek után a közigazgatás fogalma új értelmet nyert. Vagy a feladatok, a funkciók, vagy az apparátus, de leginkább a technológia, a módszerek változtak, modernizálódtak, fejlődtek. Napjainkban valamennyi tényező intenzív, erőltetett változtatása zajlik egy új környezetben: az információs társadalomban. Az elektronikus közigazgatás újraértelmezi a közigazgatás helyzetét, feladatát és eszközrendszerét. Ez a kiváló könyv Magyarországon elsőként vállalkozik arra, hogy a téma hazai diskurzusában feltérképezze és rendszerezze a vonatkozó ismereteket.

Prof. Dr. Máthé Gábor professor emeritus

Nemzeti Közszolgálati Egyetem Közgazdaságtudományi Kar

Az információs társadalom felgyorsult világában a szolgáltató elektronikus közigazgatás kiépítése és fejlesztése mára már megkerülhetetlen kérdéssé vált. A könyv nemcsak szakkönyv, hanem fontos és érdekes információt nyújt minden érdeklődő számára. Sokoldalú megközelítéssel igyekszik bemutatni a nemzetközi, az uniós és a hazai helyzetet, annak eredményeivel és kihívásaival együtt. Rendszerező igényével egy új, kialakulóban lévő tudományterület tudományos alapkövének tekinthető.

Prof. Dr. Kovács Árpád egyetemi tanár

Szegedi Tudományegyetem, az Állami Számvevőszék korábbi elnöke, a Költségvetési Tanács elnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/budai-az-e-kozigazgatas-elmelete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave