Erdős Mihály, Mérő Katalin

Pénzügyi közvetítő intézmények

Bankok és intézményi befektetők


Magántőke-befektetések

A magántőke-befektetések (private equity) olyan pénzügyi befektetések, amelyeket nem tőzsdei társaságokba eszközölnek vagy olyan nyilvános társaságokba, amelyeket át kívánnak alakítani ilyen jellegű társasággá. A magántőke-befektetéseket sokszor hitelből történő kivásárlás (leverage buyout – LBO) formájában bonyolítják le. Ebben a finanszírozási formában a célvállalat cash flow-ja biztosítja a felvett hitel kamatainak és tőkerészének a törlesztését. A magántőke-befektetés a kockázati tőkebefektetés (venture capital) formáját is öltheti. Egyes országokban (pl. Egyesült Királyság) a magántőke-befektetést teljes mértékben ezzel a formával azonosítják. A kockázati tőkebefektetés során a befektető egy tipikusan kezdő, induló vállalkozásban szerez tulajdonhányadot abban a reményben, hogy például egy új technológiával vagy marketing- (értékesítési) koncepcióval sikeres lehet a társaság. A kockázati tőkebefektetéseket szokták annak alapján további csoportokba sorolni, hogy a teljesen kezdő, vagyis alapításkori időszakban lép be a tőkebefektetés, vagy későbbi időszakban. Általában az a jellemző, hogy az alapító egy új tecnológia, termék vagy ötlet megvalósításához kevés saját pénzügyi forrással rendelkezik, és ehhez keres finanszírozót. Mivel a kezdeti vállalkozások nagy részéről gyorsan kiderül, hogy mégsem tud sikeres lenni, nagyon kockázatosak az ilyen befektetések, amely kockázatért cserébe a kockázati tőkebefektetők magas hozamot várnak el. Emiatt az összefüggés miatt is sokszor nem lehet a kezdő vállalkozásokat egyszerűen bankhitelből finanszírozni vagy csak nagyon drága hitelből, amely már összemérhető egy kockázati tőkebefektetési formával. Vannak olyan befektetések is, amelyek a már működő cégeknek nyújtanak friss tőkét. A tőkenövekedési befektetések során (growth capital) már nem kezdeti piaci fázisban lévő, akár még nyereséges vállalatoknak a működési ciklus következő szakaszába történő lépéshez szükséges pénzt biztosítják magánbefektetők, tipikusan kisebbségi tulajdonosi formában. Ez kapcsolódhat például egy technológiaváltáshoz. További magántőke-befektetésnek számítanak olyan befektetések, amikor például a magántőke-befektető a többi tulajdoni részesedéshez képest alárendelt tulajdonosi részesedéshez jut (mezzanine capital). Jellemzően akkor fordul ez elő, amikor olyan cégekben lehet tulajdonrészt szerezni, amelyek viszonylag kicsik, és nem tudnak például elegendő bankhitelhez jutni a növekedéshez.

Pénzügyi közvetítő intézmények

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 835 4

Kezdetben vala a „banküzemtan" - és benne a „passzív" és „aktív" műveletek. Később kialakult a pénzügyi közvetítés közgazdaságtana, miközben a magyar tankönyvírásban maradt a jól bevált „banküzemtan". Itt most valami egészen rendkívüli született: egy könyv, ami végre arról szól, hogy a pénzügyi közvetítés lényege az eszköztranszformáció különböző intézményi formákban, de hasonló működési, kockázati és szabályozási jellemzőkkel. Mindez némi válság- és gazdaságtörténettel, esettanulmányokkal, jogi elemzésekkel fűszerezve. Feltétlenül ráírandó: Nemcsak egyetemistáknak, és még csak nem is bankároknak! Hanem mindenkinek, aki meg akarja érteni a pénzügyi közvetítő rendszert.

Király Júlia alelnök, Magyar Nemzeti Bank

A bankok neve manapság nem cseng jól. Sokan hozzájuk kötik a pénzügyi válságot - és minden rosszat, ami belőle következett. Ahhoz, hogy a pénzügyi közvetítő rendszer hibáit megértsük, a kockázatokat pedig megfelelően értékeljük, naprakész ismereteket biztosítottak a szerzők. Bízom benne, hogy ez a könyv minél több olvasót segít a bankok, biztosítók, nyugdíjpénztárak, fedezeti alapok működésének tárgyszerű, ugyanakkor praktikus megismerésében, a köztük lévő hasonlóságok és azonosságok megértésében.

Borza Gábor pénzügyi vezérigazgató-helyettes, ING Biztosító Zrt. és ING Pénztárszolgáltató Zrt.

A szerzők tollából fontos és hiánypótló tankönyv született, amely meggyőződésem szerint a színvonalas hazai pénzügyi oktatás megkerülhetetlen részévé válik.

Sándorné Kriszt Éva rektor, Budapesti Gazdasági Főiskola

Hivatkozás: https://mersz.hu/erdos-mero-penzugyi-kozvetito-intezmenyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave