Nemes Nagy József

Terek, helyek, régiók

A regionális tudomány alapjai


2.1. citátum
 
TÉR ÉS IDŐ
A tér és az idő régi filozófiai vita tárgya.
Az abszolutista irányzat szerint a tér saját struktúrával rendelkező objektív létező, a különvalóság és a folytonosság egysége, amely mintegy „tartályként” magában foglalja, „hordozza” a dolgokat. Természeténél fogva mindig hasonló, mozdulatlan, folytonos, mennyiségi jellegű, áthatolható és elmozdíthatatlanul rögzített. Az idő a változás és az állandóság kombinációja, a pillanatok sorozata, ami mindenki számára azonos mérőszámként hozzárendelhető minden eseményhez, minden tárgyra való vonatkozás nélkül egyenletesen telik. E nézet klasszikus képviselője Newton, bizonyos értelemben Kant, de a hétköznapi tér- és időszemléletet napjainkban is ez a közelítésmód jellemzi.
A relativista irányzat szerint a tér az objektív létezők közötti viszony, az együttlétezés rendje, ahogy az idő az egymásutániság rendje. Bármely térhez vagy időhöz kapcsolódó tulajdonságra vonatkozó állítás csak úgy lehetséges, ha e tulajdonságokat különböző szubsztanciák közötti, illetve a szubsztanciák egymást követő viszonyaira vezetjük vissza. E felfogás képviselői például: Leibniz, Hegel, Einstein. A relativitáselmélet bizonyította be, hogy a különböző megfigyelők órái nem egyeznek meg szükségszerűen egymással, hanem mindenkinek a saját órája szerint telik az idő. Hasonlóképpen „…az általános relativitáselmélet értelmében a tér geometriai tulajdonságai nem önállóak, hanem az anyag szabja meg őket. Ezért a világ geometriai szerkezetére csak akkor következtethetünk, ha vizsgálatainkban az anyag ismert állapotából indulunk ki” (Einstein). Ezzel a tulajdonsággal függ össze, hogy szemléletes gondolati absztrakciókként különböző tértípusokról szoktak beszélni (földrajzi tér, biológiai tér, társadalmi tér stb.), amelyek a konkrét anyagi rendszerek együttlétező elemeinek strukturális elrendezettségéhez kapcsolódó konkrét, objektív tulajdonságok foglalatát képezik.
 

Terek, helyek, régiók

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 864 4

A Tisztelt Olvasó minden bizonnyal a hazai regionális tudomány egyik új alapművét tartja a kezében. Ez a könyv remek változatossággal, példák sokaságával mutatja be a társadalmi térbeliség regionális tudományi szemléletének, fogalmainak, módszereinek rendszerét. A szerző eredményei izgalmasak, bőséggel szolgálnak újdonságokkal. Jó szívvel ajánlom ezt a könyvet a területi kérdések iránt érdeklődő széles szakmai kör figyelmébe.

Mészáros Rezső, a Szegedi Tudományegyetem professzora, az MTA rendes tagja

Mindennapjainkat egyszerre éljük konkrét, fizikai térben, és más, ehhez szorosan kapcsolódó (emberi, társadalmi, gazdasági stb.) viszonyok között. A regionális tudomány és azon belül a térbeliség aspektusának kutatása és megértése egyre nagyobb jelentőséggel bír. Ebben a könyvben Nemes Nagy József, aki a témakör elismert oktatója és kutatója, kiválóan rendszerezve, az alapokra, az újdonságokra és a gyakorlati alkalmazásokra egyaránt hangsúlyt fektetve ismerteti mindazt, amit a regionális tudományról napjainkban széles körben tudni kell.

Vicsek Tamás, az Eötvös Loránd Tudományegyetem professzora, az MTA rendes tagja

Hivatkozás: https://mersz.hu/nemes-nagy-terek-helyek-regiok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave