Nemes Nagy József

Terek, helyek, régiók

A regionális tudomány alapjai


6.1. példa
 
A TÉRFELOSZTÁS HATÁSA A TERÜLETI SZEGREGÁCIÓ MÉRÉSÉRE
A módszertani probléma bemutatásához kiindulásként vegyünk egy kételemű (fehér, illetve fekete egységekből álló), belső határokkal azonban nem tagolt térbeli rendszert. A rendszer világos konfigurációjú, a fekete elemek középen egy tömbben találhatók, ezeket veszi körbe a fehér zóna (6.2.A ábra). A modell a térbeni szegregáció jelenségét érzékelteti (Kolars és Nystuen 1974, 24-28. nyomán). Vizsgáljuk meg, milyen következményekkel jár, ha a rendszert részekre, területegységekre tagoljuk, minden esetben négy régiót kijelölve, de eltérő módon.
Az eredmény a három esetben teljesen eltérő. A B variációban teljesen elkülönülnek a fehérek és feketék a négy körzetben, a C esetben egy vegyes körzet található a három „tiszta” fehér körzet mellett, D-ben minden körzet 1/4-1/4 arányban részesedik a feketékből és a fehérekből (a szegregációnak a modellben használt mérőszáma a Hoover-féle egyenlőtlenségi mutató). Ilyen következmények akkor fordulnak elő, ha nem a vizsgált jelenséggel adekvát a térfelosztás vagy – s ez a gyakoribb – ha a szegregációt kényszerből más szempontok szerint már korábban felosztott tér közigazgatási vagy természeti határokkal tagolt egységei között mérjük.
6.2. ábra. A térfelosztás hatása a szegregáció mértékére
 
A példában szereplő térfelosztási változatok nemcsak tudományos problémaként jelentkezhetnek, hanem nagyon gyakorlatias tartalommal is értelmezhetők. Ilyen témakör a politika, a választási térfelosztás esete, ahol a területegységek (választási körzetek) „ügyes” megválasztása befolyásolhatja például a választási eredményeket. A modell fenti három esete közül (egyszerű többségi elven működő választási szisztémában) a „feketék” C és D esetben egyetlen mandátumhoz sem jutnak, s csak a B felosztáskor érik el az arányuknak megfelelő 1 mandátumot a négy „választókörzetben” (természetesen minden esetben azt feltételezve, hogy a feketék fekete, a fehérek pedig fehér jelöltre szavaznak).

Terek, helyek, régiók

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 864 4

A Tisztelt Olvasó minden bizonnyal a hazai regionális tudomány egyik új alapművét tartja a kezében. Ez a könyv remek változatossággal, példák sokaságával mutatja be a társadalmi térbeliség regionális tudományi szemléletének, fogalmainak, módszereinek rendszerét. A szerző eredményei izgalmasak, bőséggel szolgálnak újdonságokkal. Jó szívvel ajánlom ezt a könyvet a területi kérdések iránt érdeklődő széles szakmai kör figyelmébe.

Mészáros Rezső, a Szegedi Tudományegyetem professzora, az MTA rendes tagja

Mindennapjainkat egyszerre éljük konkrét, fizikai térben, és más, ehhez szorosan kapcsolódó (emberi, társadalmi, gazdasági stb.) viszonyok között. A regionális tudomány és azon belül a térbeliség aspektusának kutatása és megértése egyre nagyobb jelentőséggel bír. Ebben a könyvben Nemes Nagy József, aki a témakör elismert oktatója és kutatója, kiválóan rendszerezve, az alapokra, az újdonságokra és a gyakorlati alkalmazásokra egyaránt hangsúlyt fektetve ismerteti mindazt, amit a regionális tudományról napjainkban széles körben tudni kell.

Vicsek Tamás, az Eötvös Loránd Tudományegyetem professzora, az MTA rendes tagja

Hivatkozás: https://mersz.hu/nemes-nagy-terek-helyek-regiok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave