Nemes Nagy József

Terek, helyek, régiók

A regionális tudomány alapjai


A határok, a határmentiség változó szerepe

A társadalmi térbeliségnek a határ fogalmához kapcsolódó, alig vagy nehezen kezelhető problémája a folytonos térbeli átmenet, amikor nincs jól definiálható határpont vagy határvonal (lásd akár a természeti tájak vagy egy nemzetiségileg vegyes terület felosztását). Jó megoldás, kemény kritérium ezekben az esetekben aligha van a térfelosztásban. A határok megvonásakor ekkor vagy egy vegyes átmeneti zónát jelölnek meg, vagy valamilyen kiemelt szempont szerinti „többségi elvet” használnak az elhatároláskor (az elsőre példa a biogeográfia sztyep – erdős sztyep – erdő zonalitása, ha azonban mindenképp csak „tiszta” térrészeket fogadunk el, akkor az erdős sztyepnek az a zónája, amelyben a terület többségét fű borítja, a sztyephez, amelyben az erdős terület a nagyobb, az erdőhöz kerül). Minden vonatkozásban homogén térrészek elméletileg sem léteznek (maga a térbeliség léte inhomogenitást eredményez, ha másban nem is, de az egyébként teljesen azonos minőségű térelemek helyzetében mindenképp). Számos társadalmi alrendszerre jellemző a mozaikszerűség, a nem összefüggő jelleg, a határok meghúzásakor ekkor is leginkább a többségi elv jöhet megoldásként szóba. (A probléma lényegi megoldhatatlanságának tragikus példáját adta-adja Bosznia.)

Terek, helyek, régiók

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 864 4

A Tisztelt Olvasó minden bizonnyal a hazai regionális tudomány egyik új alapművét tartja a kezében. Ez a könyv remek változatossággal, példák sokaságával mutatja be a társadalmi térbeliség regionális tudományi szemléletének, fogalmainak, módszereinek rendszerét. A szerző eredményei izgalmasak, bőséggel szolgálnak újdonságokkal. Jó szívvel ajánlom ezt a könyvet a területi kérdések iránt érdeklődő széles szakmai kör figyelmébe.

Mészáros Rezső, a Szegedi Tudományegyetem professzora, az MTA rendes tagja

Mindennapjainkat egyszerre éljük konkrét, fizikai térben, és más, ehhez szorosan kapcsolódó (emberi, társadalmi, gazdasági stb.) viszonyok között. A regionális tudomány és azon belül a térbeliség aspektusának kutatása és megértése egyre nagyobb jelentőséggel bír. Ebben a könyvben Nemes Nagy József, aki a témakör elismert oktatója és kutatója, kiválóan rendszerezve, az alapokra, az újdonságokra és a gyakorlati alkalmazásokra egyaránt hangsúlyt fektetve ismerteti mindazt, amit a regionális tudományról napjainkban széles körben tudni kell.

Vicsek Tamás, az Eötvös Loránd Tudományegyetem professzora, az MTA rendes tagja

Hivatkozás: https://mersz.hu/nemes-nagy-terek-helyek-regiok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave